בית מיכאל קרסו 
מאת אדריכל נחום כהן


הבית בפינת דיזנגוף 251 וסמטת מיכה יוצא דופן ביחס לבניינים אחרים שנבנו בשנות השלושים. כאן מצא האדריכל דרך מקורית לטיפול בחדר המדרגות. במקום לחשב את הפתחים כחלונות, הוא קבע שהזיגוג האפשרי יוסט פנימה, אל תוך סידרה של שלושה חריצים עמוקים. פרטים מסוג זה מופיעים תדיר במבני מבטון מתקופת מלחמה ששימשו ביצור הגנתי, כעמדה של התיישבות או למטרת שמירה.

בקונטקסט התל אביבי, המקבץ הזה מודרני ביותר ובלתי רגיל. הוא יכול להיות מדורג אפילו בדרגה של אקספרסיוניזם אישי, סמלי למלחמות שהישוב חווה, כאן (הבית נבנה בזמן המרד הערבי הגדול) או במלחמות אחרות. החזיון הזה הוא אף ברוטלי - דומה לתוצאה של ניסור במסור מכאני. מוצגת כאן רגישות הקשורה במקרה הזה לחומר הבניה (בטון מזוין) יותר מאשר אל החזות של הבנין בכללותו. הבחירה של השלישיה המנוסרת לכל קומה, במקום הטיפול כמקובל בכל הרצף הפינתי, היא בחירה בעלת ביטוי מאד אישי. פשטות המהלך גורמת לבנין הזה להראות חדש ובעל שפת עיצוב יחודית גם כיום, יותר משמונים שנים לאחר בנייתו.

עורך האתר דני רכט מוסיף: מגרש מס' 7 בשכונת רמת משה (עוד מיזם נדלנ"י של משפחות מטלון וקרסו) היה בבעלותו של מיכאל, בן למשפחת קרסו. בשותפות עם יוסף וסעדי עזרתי הוגשה לעיריה בחודש אוקטובר 1935 תכנית לבניית בית על המגרש שהפך לפינתי עם שירטוט שביל ציבורי להולכי רגל. (לימים סמטת מיכה). את הבניין תכנן האדריכל אריה כהן והוא נבנה במהלך שנת 1936 בסגנון הבינלאומי האופנתי אז.

רצפת השחמט וחרכי הבטון. צילום: יצחק קלטר, שנות השלושים.

חרכי הבטון. צילום: נחום כהן, 2003. מתוך הספר BAUHAUS TEL AVIV.


הבית בפינת דיזנגוף 251 וסמטת מיכה. צילום: GSV 2011.