בית שמואל גרודזנסקי
מאת דני רכט


הצייר שמואל גרודזנסקי (1891-1961) נולד בליטא, למד בלודז' ובברלין, בנה את ביתו בתל-אביב, והלך לעולמו במדריד. הוא היה ממייסדי אגודת הציירים והפסלים בארץ ופעל רבות בהפצת האמנות גם בקרב תושבי הפריפריה שאינם יכולים להגיע לגלריות באזור מגוריהם, ויש להביא את האמנות אליהם. 

שמואל, אשתו מרים והבנים עוזר וזאב, עלו לארץ בשנת 1925 והתגוררו משנת 1926 בצריף בשכונת תל נורדאו שהוקם על מגרש של המשורר יצחק קצנלסון. (הערך צריף שמואל גרודזנסקי / בית משה בקר מומלץ לקריאה). בנוסף לפעילותו האמנותית, החזיק שמואל גרודזנסקי  בחנות למסגרות ולחומרי ציור שפעלה בבית פולישוק הראשון (שקדם לבית הנוכחי) ברחוב אלנבי 62. ההכנסות מהחנות, כמו גם עבודתה הקבועה של מרים כמורה למלאכת יד בבית הספר לדוגמא, אפשרו לבני הזוג לחסוך ואף לרכוש מגרש בשכונת ירים משה, מגרשים ששווקו על ידי ה"ה קרסו ומטלון. ואף לשכור את שירותיו של האדריכל יהודה מגידוביץ' שתכנן בסגנון הבנייה הבינלאומי.

הבית שנבנה בשנת 1934 בקצה הדרומי של שכונת ירים משה הוא בן שלוש קומות. כשבכל קומה שלוש דירות, בנות שניים, שלושה וארבעה חדרים. חדר המדרגות הראשי (שהכניסה אליו מרחוב גרץ) משרת את הדירות הגדולות יותר. וחדר מדרגות נוסף, בצידו האחורי של הבניין, מוביל אל דירות שני החדרים. זאת אחת מהעבודות המוצלחות של מגידוביץ' בחלק הזה של העיר. וזהו הבית היחידי בפרצלציית ירים משה (מתוך עשרות בתים) אותו ייעדה העיריה לשימור מחמיר. 

הדירה הפינתית הוסבה בעבר לחנות מכולת, שהופעלה בשנות השבעים על ידי משפחת אשכנזי (שהתגוררה בסמוך, ברחוב גרץ). בשנים האחרונות פועלת במקום פיצריה. צילום חדר המדרגות הראשי. מתוך הספר  אדריכל י. מגידוביץ', מאת גלעד דובשני  (בהוצאת משרד הביטחון 1993). 

הצייר שמואל גרודזנסקי (1891-1961) עם ציוריו.תלמידים בפינת שדרות קק"ל ורחוב גרץ ליד בית שמואל גרודזנסקי. צילום: רודי ויסנשטין, 1938. 

בית שמואל גרודזנסקי בצילום מתוך הספר  אדריכל י. מגידוביץ', מאת גלעד דובשני  (בהוצאת משרד הביטחון 1993). 

בית שמואל גרודזנסקי בשדרות בן גוריון 39 פינת גרץ.

אגף הבית הפונה לשדרה. צילומים: הניה מליכסון, 2013.