בית הלפרין 
מאת נחום כהן


רחוב גורדון מוליך מחוף הים אל כיכר רבין, הכיכר הגדולה בתל אביב, בה גם נמצא בית העיריה. על הגבהה של מחצית הקומה ניצב בית הלפרין, בנין מגורים רגיל במידותיו. כתובתו: רחוב גורדון 79 פינת סמטת יל"ג 2, רחוב צדדי ללא מוצא המוליך אל גינה ציבורית לא גדולה - גן דבורה בארון - אחת מגינות תוכנית גדס.

בית הלפרין נבנה בשנת 1935 בתכנון האדריכל סם ברקאי על אחד ממגרשי קבוצה 22. הבית מציין צעדים מוקדמים בהמצאה ובשימוש של האלמנטים המאפיינים את הסגנון הבינלאומי. למרות שהוגדר לשימור מחמיר, איננו במצב טוב אפשר לציינו כמכיל כמות רחבה של פרטים ראויים לציון.

החזיתות מכילות פרטים חדשים ומקוריים. חלון חדר המדרגות הוא בעל מידות ופרופורציה אשר אינן תוצאה של אלמנטים אחרים בבנין. אל הגג הפתוח מגיעים דרך פרגולה מצלה וזהו אלמנט העוזר לאיחוד המכלול. לגזוזטראות יש מעקות פשוטים ויעילים בצורת צינור פלדה אופקי המהווים אלמנט של שקיפות. המרפסות הקטנות ייחודיות ביותר באופן חד משמעי. המעקה של הגינה המונח אופקית משלים את המבט הכללי. שעה שחלונות, גזוזטראות ומעקות לא משתלבים מבחינת גודלם. 

הפרופורציות בחזיתות בית הלפרין הן בעלות שלמות משלהן. יש כאן משחק של משטחים ולא של נפחים באופן בולט. האדריכל הצליח לחבר בהצלחה נסיון עיצובי שנוסה גם בעבר על מגרש קטן מדי על מנת לשמש הזדמנות לחיבור עיצובי משמעותי.


בית הלפרין עם סיום הבנייה. אדריכל: סם ברקאי, 1935.  

רחוב גורדון 79 פינת סמטת יל"ג 2. צילום: עידו ששון, 2016.