בית המהנדס
מאת דני רכט


במחצית הראשונה של שנות השלושים זכה אזור הצפון הישן לפיתוח חסר תקדים. תוך שנים ספורות נתכסו גבעות החול בשכונות פועלים, ושכונות של הסתדרות השכנים. בפברואר 1935 נערך טקס הנחת אבן פינה והחלה בניית בית המהנדס  בפינה הצפון מערבית של שכונת אפרים (השכנים א') . הטקס נערך בהשתתפות הנציב העליון ארתור ווקופ, ראש העיריה דיזנגוף, וממלא מקומו ישראל רוקח, אשר שימש באותה העת גם כנשיא אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים בארץ ישראל. הבית נבנה על מגרש בשטח של 2239 מ"ר לפי תכנית של האדריכל פרידמן. כאן התרכזה במשך שנות דור הפעילות העניפה של אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים. בית המהנדס והאדריכל ע"ש אלחנן פלס נמצא ברחוב דיזנגוף 200. בשנות השבעים היתה החצר האחורית של המבנה (הפונה למפגש הרחובות חולדה וגוש חלב) אתר חתונות אהוב במיוחד על תושבי העיר. 

באמצע שנות השמונים, בשלהי תקופת כהונתו כראש עירייה החליט שלמה להט (צ'יץ') לפנות את המבנה אשר פגה תקופת חכירתו ולהקים במקומו גינה ציבורית. אולם הנסיון לא צלח לצ'יץ' והבניין משמש גם כיום את ארגוני המהנדסים והאדריכלים. בקרבת מקום נבנה לאחר קום המדינה קולנוע ארמון דוד. בבית המהנדס פעלה בעבר הספרייה הגדולה בישראל בתחום האדריכלות.בית המהנדס שימש, בין השאר, את מערכת עתון האגודה


בית המהנדס והאדריכל נקרא על שמו של אלחנן פלס (1912-1978). פלס, יליד פולין ומהנדס אזרחי בהשכלתו, על לארץ בשנת 1934 והתיישב בתל-אביב (בהמשך עבר לרמת-גן). בתפקידיו כמזכ"ל אגודת האינג'נרים וארכיטקטים, ובהמשך כמנכ"ל לשכת המהנדסים והאדריכלים, הנהיג פלס  את ציבור המתכננים במשך כארבעים שנה.בית המהנדס. צילום: רודי ויסנשטין, 1945.

אולם הכנסים המחודש בבית המהנדס, 1958

בית המהנדס (בגרסתו הראשונה) בקטע צילום אוויר משנת 1937.

איור בית המהנדס.