מעון עולי הציונים הכללים / שגרירות מצרים
מאת דני רכט


בתקופה בה שלט המפתח המפלגתי בישוב העברי, נזקקו גם עולים שהיו מזוהים עם המחנה האזרחי לפתרונות דיור. בספר חיים של שליחות: ביוגרפיה של ד"ר ישראל גולדשטיין (הוצאת ראובן מס, 1977) מתאר אהרון אלפרין את מפעלותיו של הרב הקונסרבטיבי ד"ר ישראל גולדשטיין (1896-1986), מחשובי מנהיגי יהדות אמריקה, אשר שימש עם הקמת המדינה גם כגזבר הסוכנות היהודית. בין מפעלותיו - בית העולים של הציונות הכללית ברחוב בזל 54 בתל אביב.

טקס הנחת אבן הפינה לבית העולים החדש התקיים ב-30.7.1947 בהשתתפותו של גולדשטיין, נשיא ההתאחדות העולמית של הציונים הכללים. כאות הערכה לפועלו נקרא בית העולים המפלגתי בתל אביב, כמו גם חוות הנוער הציוני ע״ש ד״ר ישראל גולדשטיין עוד בחייו. המעון אוכלס בסוף 1948. הדייר הראשון היה עזריאל צווילינג הקשיש. בבית העולים פעל גם בית כנסת. הגב' בלה דיאמנט מספרת: "אנחנו גרנו ב-1955 בבניין כמעט ממול, באבן גבירול פינת בזל... אני זוכרת את העולים החדשים מגיעים ומתאקלמים... רובם היו צעירים, לא זוגות וללא ילדים...ואנו ילדי השכונה הבאנו להם פרחים".

מאחר והתאחדות העולמית של הציונים הכללים שיזמה ותיפעלה את הבית היתה מסגרת על לשתי מפלגות המרכז, פעל הבית עם שלושה מנהלים בו זמנית. שניים חברי מפלגת הציונים הכללים (בישראל) הגדולה יותר. ואחד, חבר המפלגה הפרוגרסיבית. לקראת בחירות 1961 התאחדו שתי המפלגות ורצו לכנסת תחת שם המפלגה הליברלית. מנהיגי יהדות ארצות הברית, גם הציונים, לא עלו בעצמם לארץ. אך בשונה ממנהיגים אחרים שם, ד"ר גולדשטיין לא רק הטיף לציונות, אלא גם עשה עליה בשנת 1960 והשתקע בירושלים.

לאחר חתימת הסכם שלום בין מצרים לבין ישראל, ועם החלפת השגרירים לראשונה בין שתי המדינות, הושכר מעון העולים לשעבר לשגרירות מצרים. נכון לשנת 2018 עדיין משמש הבניין את השגרירות.  מעניין שמכל הרחובות בעיר התמקמה שגרירות מצרים דווקא ברחוב הקרוי ע"ש העיר השוויצרית בה התקיים הקונגרס הציוני הראשון. ממנו כידוע, החלה היוזמה שהביאה כעבור יובל שנים להחלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר ולהקמת מדינת ישראל.טקס הנחת אבן הפינה לבית העולים החדש שנבנה ביוזמת התאחדות העולמית של הציונים הכללים.

ד"ר ישראל גולדשטיין (במרכז) בחזית מעון העולים של הציונים הכללים הנבנה ברחוב בזל, 1948.

הרב הקונסרבטיבי ד"ר ישראל גולדשטיין (1896-1986). צילום מתוך האנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו.

דגל מצרי מעל בית העולים הציוני בעיר העברית תל אביב.

שגרירות מצרים בבית העולים לשעבר. צילומים: הניה מליכסון, 2013.