בית כריסטיאן קיבלר
מאת דני רכט


בית כריסטיאן קיבלר (Christian Kuebler) בקצה הצפוני של רח' אלברט מנדלר ובסמוך לרחוב קפלן הוא אחד מהבתים ששומרו במסגרת פרוייקט גני שרונה. כבר בחודש יוני 2011 פורסם כי רשת חנויות הבוטיק שופרא למותגי נעליים תפתח חנות ייחודית בבית כריסטיאן קיבלר. גם הבר הפתוח פאולנר יפעל במקום. בפרסומי הפרוייקט ההופך את בתי הטמפלרים לקניון מותגים פתוח, נכתב כי "כריסטיאן קיבלר גדל במושבה והיה בעליו של כרם גדול. ביתו, בית טמפלרי דו קומתי אופייני, נבנה בגל השני של הבניה במושבה, בין סוף המאה ה-19 לראשית המאה ה-20".

עיקר פרסומו של הבית היה במבנה סמוך שקיבלר הפך לבר עוד לפני מלחמת העולם הראשונה. גינת בית קיבלר שימשה גינת בירה (Beer Garden) כשמזג האוויר איפשר ובמקום הגישו גם יינות וארוחות קלות. בעשור הראשון במאה העשרים נבנה בחצר מסלול באולינג (kegelbahn) לשמחת המבלים. בשנות השלושים נבנה גג רעפים מעל המסלול כך היה ניתן לשחק גם בחורף. הספר From Desert Sands to Golden Oranges The History of the German Templer Settlement of Sarona in Palestine 1871-1947. מתאר את הבר והחצר כמקום מפגש ובילוי פופולרי. כאן נהגו להיפגש איכרי שרונה, סוחרים, פועלי בית החרושת ואגנר ואחרים. המבלים היו גברים. נשים נהגו להגיע למקום רק כשהתקיימו שם מסיבות יום הולדת או חתונות. ערבים הועסקו במקום כמלצרים.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה הפכו תושבי שרונה, נתיני גרמניה הנאצית, לעצורים בבתיהם. בקיץ 1941 גירשו הבריטים 181 מתושבי שרונה. העצורים נשלחו באוניה לאוסטרליה. חלק מהבתים שהתרוקנו, נתפסו על ידי הצבא הבריטי. בספר שרונה בשנות המאבק 1939-1948 מאת ד"ר ניר מן, מצויין שבית כריסטיאן קיבלר הפך למחסן כללי של קניה ומכירה לחפצי בית ורהיטים מבתי הטמפלרים המפונים. בהמשך, כשהקריה שימשה יותר ויותר פונקציות צהל"יות, שימש הבית את מערכת העיתון הצבאי במחנה ושל מערכות, בית ההוצאה לאור הצבאי.

תודה לשי פרקש.


מודעה במדריך כל ארץ ישראל, 1926.

משחק החרוטים בשרונה. פוסטר שהכין החוקר והמשמר שי פרקש לתצוגה במסלול הבאולינג המחודש. 

הדמיית  בית כריסטיאן קיבלר.

לוגו מערכות, בית ההוצאה לאור הצבאי.

הכניסה לבר קיבלר.

כריסטיאן קובלר עם חברים בחצר ליד מסלול הבאולינג 1930.

חיילים גרמנים ותושבי שרונה במשחק kegel קגל (באולינג גרמני) בחצר בית קיבלר בשנת 1916.

אוטו קיבלר והאופנוע. צילומים מתוך הספר From Desert Sands to Golden Oranges The History of the German Templer Settlement of Sarona in Palestine 1871-1947. 


כשבעים שנה אחרי שנעזב, נחנך אתמול מחדש מסלול הבאולינג בשרונה. בתחרות בין משמרי שרונה לצאצאי הטמפלרים ניצח הקהל שנהנה מארוע מרגש, עם כוס בירה.  זכר לימים ההם בבר של משפחת קיבלר. צילומים: הניה מליכסון. 
04/11/2013