בית הספר מכס פיין "הראשון" 
מאת דני רכט


בשנת 1928 החלו לפעול  "חדרי המלאכה מיסודה של תנועת הנוער העובד". היתה זאת מסגרת חינוכית להכשרה מקצועית שיועדה לבני נוער עובדים אשר סיימו בתי ספר עממיים בעיר. חדרי המלאכה נקראו ע"ש מכס פיין, ממנהיגי האגודות המקצועיות של הפועלים היהודים באמריקה.  מסגרת זאת היתה חלק מזרם העובדים ונדדה בין כמה כתובות בעיר. אבן הפינה לבית קבע למוסד נקבעה במגרש בגבול מתחם הנפט  ושכונת הרכבת. על ידי הנציב העליון.

בתאריך 29 ביולי 1936 חגגו 18 בוגרי המחזור הראשון את סיום לימודיהם בבית הספר מכס פיין. במהלך השנים הוציא בית הספר מבין כתליו עשרות מחזורים של מהנדסים וטכנאים. רובם השתלבו במערכים הטכנים בצה"ל עם גיוסם. גם בית הספר הטכנולוגי הולץ "נולד" מתוך מחלקה תעופתית במכס פיין. ב-16 במאי 1948 נפגע גם בית הספר בהתקפת המטוסים המצרית. 

ביה"ס המקצועי לנערים ע"ש מכס פיין נדד ב-1955 למיקום חדש, בסמיכות למרכז עזריאלי כיום.  את המבנה ההסטורי ששופץ מאכלסת כיום מכללת אתגר העוסקת בקידום החינוך הטכנולוגי.

את מבנה בית הספר תיכנן האדריכל הייקה אריק מנדלסון. הקונסטרקטור היה האינג'יניר קמפינסקי. מנדלסון  (1887-1953) נולד למשפחה יהודית במזרח פרוסיה, שירת בצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם הראשונה, ובמהלך שנות העשרים היה לאחת הדמויות המרכזיות בארכיטקטורה הגרמנית. עם עליית הנאצים עזב  עם אשתו ובתו את גרמניה ומנדלסון בחר לחלק את זמנו בין בריטניה לבין פלסטינה. בארץ הוא תכנן 11 מבנים בלבד. בינהם וילה שוקן בירושלים ובית הדר' חיים וייצמן ברחובות. ביה"ס המקצועי מכס פיין של ההסתדרות הוא המבנה היחידי אותו תכנן מנדלסון בתל אביב. אך לרעיונותיו היתה השפעה רבה על האדריכלים שפעלו בעיר (חלקם, עבדו איתו עוד בברלין). 
1944.


מבנה בית הספר בשנות השלושים. באדיבות מכון לבון.

מבנה בית הספר בשנת 2010.

גינה קטנה ונעימה מאחורי מבנה בית הספר.

פעם רחוב החרושת 5. כיום, דוד חכמי 15.

רחוב זז  גם בבית ממול. צילומים (2010): רחל רמרז.