משטרת התנועה המנדטורית בשׂרונה
מאת ד"ר ניר מןכמאתיים מטרים צפונית-מזרחית לשרונה הוקמה בשנת 1932 תחנת משטרה בריטית קטנה, שהייתה מחוץ לתחומי המושבה. מבנה התחנה ניצב על תילו בקצה קרן הקריה עד שנהרס ב-10 באפריל 2014. יצוין כי תחנת המשטרה בשׂרונה הוקמה לייעודים מובהקים של המשטרה הבריטית. בשנות ה-40 שימשה התחנה גם לצרכים בתחום התנועה ומשום כך נקראה בשפת העם – "משטרת התנועה בשׂרונה". זאת ועוד, היעד בהתקפת כוח 'ההגנה' בליל המשטרות (22 בפברואר 1946) היו השריוניות בתוך המחנה הבריטי בשרונה, ולא תחנת המשטרה הקטנה שהייתה חסרת חשיבות מבצעית (והייתה מחוץ לתחומי המחנה).

תחנת משטרה זו הוקמה לאחר מאורעות תרפ"ט (1929) לאור מסקנות ועדת החקירה המנדטורית (ועדת שו, Shaw) שהמליצה על בחינה מחודשת של היערכות המשטרה הבריטית בארץ.התחנה נחנכה בתאריך 27.8.1932 מצפון לבית הספר הטמפלרי מחוץ לתחומי המושבה שרונה. את המבנה תכנן הארכיטקט הבריטי אוסטן סנט בארב האריסון (Harrison) שתכנן בשנת 1929 את בית הדואר ביפו. מדובר בבנין מלבני דו-קומתי ובו כמה חדרים לעבודות משטרה משרדיות, חדר פיקוד, חדר מעצר ויחידת מגורים. גרם המדרגות בבנין היה פנימי מטעמי אבטחה. לצד המבנה הוקמה אורווה קטנה לשישה סוסים. שער הכניסה לתחנה היה ברוחב כשלושה מטרים מכיוון דרך פתח-תקווה.

מבנה התחנה נחשב ל"רומנטי וידידותי" וייצג את תפיסתו המשטרתית של הרברט דאוביגין (Herbert Layard Dowbiggin), שלפיה הייעוד של המשטרה הוא לשרת את אזרחי המדינה. תפיסה זו עמדה בסתירה לגישתו של סר צ'רלס טגרט (Charles Augustus Tegart) שהגה את בניית מצודות טגרט כעבור תשע שנים בלבד. טגרט תכנן להקים במרחב תל-אביב שש תחנות משטרה אבל בגלל מחסור תקציבי לא יצאה הבנייה לפועל. תחנת המשטרה המנדטורית בשׂרונה שימשה בתפקידי שיטור בתחום התנועה, ובה נערכו מבחני רישוי לנהגים ולכלי רכב. ליד מִבנה התחנה הוצב מִתקן שקילה לכלי רכב במאזניים מכניים.


במתחם המשטרה הבריטית (שנמצא בקרן הקריה, בצומת שדרות שאול המלך ודרך בגין) הוקם משרד הרישוי של מרחב תל-אביב ובו התקיימו ה'טסטים' לנבחנים, עד העברתם בשנת 1963 ל'כיכר הדמעות' בחולון.

עורך האתר דני רכט מוסיף: בחודש דצמבר 2015 החלו העבודות על תחנת שאול המלך של הרכבת הקלה. שטח אתר הבנייה של התחנה התת-קרקעית כולל את המגרש בו פעלה בעבר משטרת התנועה בשרונה.
יצחק שווילי בחצר משטרת שרונה 1937. קורפורל שבילי (ולאחר מכן סרג'נט, מפקד משטרת נהלל) היה אחד ממש"קי המשטרה היהודים המוערכים ביותר על הפיקוד העליון של משטרת ארץ ישראל המנדטורית בגלל כישורי הרכיבה המעולים שלו וזכיותיו בגביעים רבים בתחרויות רכיבה משטרתיות. יצחק שבילי הלך לעולמו בתאריך 23 ביוני 1976.

משטרת התנועה בשרונה.  צילום של פנחס בן-שחר מתוך ספרו: בתי תל-אביב יפו מספרים.

הארכיטקט הבריטי אוסטן סנט בארב האריסון (1891-1976). צילום: Dimitri Papadimos, שנות השבעים.

משטרת התנועה המנדטורית בשרונה מסומנת ע"ג קטע מפה אמריקאית משנת 1958.