בית חברי קואופרטיב דן (דירת פנחס קופל)
מאת דני רכטבית חברי קואופרטיב דן ברח' מודיליאני 16 נבנה במהלך שנת 1950. תכניות הפרצלציה לאדמות באסת אל טובג'י אושרו בשנת 1940. חברת אורן חרושת עץ בע"מ ומנהליה: יצחק שינקמן, יששכר גולדשטין ויהודה ליפובסקי רכשו מאברהם יופה בשנת 1946 מגרש בשטח של 651 מ"ר (גוש 6217, חלקה 192), אותו הועידו לשיכון עבור חברי קואופרטיב דן אשר שירתו יחד (בפלוגת התובלה של הבריגדה היהודית בצבא הבריטי) במלחמת העולם השניה. את הבניין תיכנן המהנדס ר. שינקמן ונכללו בו שתי דירות חדר ועשר דירות 2.5 חדרים. בבניין נבנו שלוש קומות מעל קומת עמודים, חדר כביסה על הגג ומקלט במרתף. שנים אח"כ שונה מעמד הבניין והוא נרשם כבית משותף.

בבית חברי קואופרטיב דן התגורר שנים רבות רב ניצב פינחס קופל (1918-1997) שהיה מפקדו הראשון של משמר הגבול ומאוחר יותר שירת כמפכ"ל השלישי של משטרת ישראל. עם שיחרורו מהצבא הבריטי היה קופל חבר קואופרטיב דן במשך תקופה מסוימת. ועם בניית הבית העדיף לגור עם חבריו מהבריגדה.

עוד בשנות הארבעים קבעה ועדת השמות העירונית כי הרחוב יקרא יואב. בראשית שנות החמישים שונה השם לרחוב על שם הצייר האיטלקי מודיליאני (1884-1920) ובן צרויה נדד הרחק צפונה אל שכונת צהלה  שרחובותיה נקראים ע"ש אלופים ושרי צבא. שם הרחוב החדש התאים יותר לסביבה בה נקבעו עוד קודם שמות הרחובות הסמוכים על שמם של אמנים. אלא שעל שלט הרחוב נרשם: "ידידיה מודיליאני". כנראה על מנת לחזק את הקשר בין האמן המתבולל לעם היהודי. מודיליאני נולד אמנם כבן דת משה, אולם היהדות לא באה לידי ביטוי באורח חייו. בעקבות הביקורת שהושמעה, שינתה אז ועדת השמות את השלט לרחוב אָמָדֶאוֹ מוֹדִיליאני. אולם נכון לעכשיו (2013) שוב נראה השלט בעל הכיתוב המטופש בפינת רחוב בצלאל.

רב ניצב פינחס קופל (1918-1997).מפכ"ל השלישי של משטרת ישראל.

שלט רחוב ישן. צילום מתוך הספר בכל זאת יש בה משהו מאת אליהו הכהן. הוצאת דביר, 1985.


תודה למר שלמה קופל.


בית חברי קואופרטיב דן ברח' מודיליאני 16.

הרחוב מימין נקרא במקור רחוב יואב. בראשית שנות החמישים שונה השם לרחוב על שם הצייר מודיליאני. צילומים: GSV2011.

תכנית החזית, ספטמבר 1949.

תכנית קומת מגורים מאת המהנדס ר. שינקמן.