שיכון עובדי לשכת המס של ההסתדרות
מאת דני רכט


שיכון עובדי לשכת המס של ההסתדרות נבנה כחלק מהשיכונים ההסתדרותים שהציפו בתחילת שנות החמישים את צפון העיר. השיכון כולל ארבעה בתים וארבעים וארבע דירות. והכתובת היא: רחוב זכרון יעקב 6 ו-8 ורחוב ארלוזרוב 129-131. חצר גדולה ומוזנחת נפרסת בין הבתים. העיתונאי נתן זהבי אשר גדל במקום מספר: "הבתים היו בודדים באזור המרוחק, מוקפים שדות קוצים, והגישה אליהם היתה בדרכי עפר. בצד אחד של הבית היה בור סיד ענקי, במרחק מאתיים מטר היה מחנה צבאי ששימש מגרש חנייה למשאיות צבאיות עתיקות של פעם. על מתחם איכילוב הענקי של היום היתה גבעה שבחלקים ממנה היו שורות-שורות של סברס". רוב המתיישבים הראשונים היו עובדי לשכת המס, אבל לא כולם. מיעוטם (בהם גם הוריו של נתן זהבי) עבדו במקומות אחרים שהיו מסונפים למשק ההסתדרותי: בועד הפועל, סולל בונה ועוד. כל הדיירים היו עובדים ותיקים אשר התאגדו (כנהוג בשיכונים דומים) במסגרת "מעלה" - אגודה שיתופית לשיכון. 

אבן הפינה הונחה בחודש מרץ 1950 אך האיכלוס נדחה עד 1952. עובדי לשכת המס לא היו "מסודרים" כמו שכניהם בשיכון עובדי תנובה, והבנייה התעכבה תקופה ארוכה עקב מחסור בברזל. מה שיצר התמרמרות רבה בקרב המשתכנים אשר דרו בינתיים בפחונים, צריפים או דירות חדר צפופות. במכתב שנשלח למשרד המפקח על מלאי הסחורות נכתב בין השאר: "האמנם נגזר עלינו פועלים ותיקים, להיענש כה קשה בעבור סירובנו המוחלט לקנות ברזל ושאר חומרי בניין בשוק השחור?".  לימים נבנה בית לשכת המס המרכזית ברחוב ארלוזרוב 113-115, כ-150 מטר מערבה לשיכון עובדי לשכת המס של ההסתדרות


מצעד צה"ל ביום העצמאות השביעי (27 באפריל 1955) צעד לאורך רחובות אלנבי ובן יהודה. בפינת ארלוזורוב, ליד מוסך המעביר הפסיקו יחדות הרגלים את צעידתם, בעוד שהטור הממונע המשיך מזרחה, לאורך רחוב ארלוזרוב. במרכז הצילום של רודי ויסנשטין נראים בתי שיכון לשכת המס של ההסתדרות. בצד ימין נראה צידו האחורי של בית ליסין הנבנה. ובצד שמאל נראים מרחוק בתי ההסתדרות שנחנכו פחות משנתיים קודם לכן.


ילדי הסביבה על רקע השיכון. התמונה באדיבות נתן זהבי (יושב מימין).חזית הבתים ברחוב זכרון יעקב 6-8 .

רחוב ארלוזרוב 129-131. החצר הקדמית הגדולה.

גדר ושער ישן  בחצר הפנימית המוזנחת.

מכולת של פעם ברחוב ארלוזרוב 129. צילומים: רחל רמרז, 2010.