שיכון סלע בצפון העיר
מאת דני רכט


שיכון סלע המרכזי נבנה על פי תכנית האדריכל הארי לוריה בשנת 1952 על אדמת הקרן הקיימת כפתרון שיכון לותיקי התנועה הלאומית וחברי מחתרות אצ"ל ולח"י לשעבר. בשיכון נכללים שישה מבנים: ארבעה בתים מאורכים שנמצאים ברחוב אבן גבירול 184-190 (בכל אחד מהם שלושה גרמי מדרגות). וכן שני בתים ברחוב מרים החשמונאית 28-30 וגם 32-34 הבנויים בצורת בתים תאומים. בשיכון נכללים 128 דירות, 16 חנויות וכן מוסדות ציבור כמו קופת החולים הלאומית סניף סלע ובית הכנסת ע"ש מפקד האצ"ל דוד רזיאל. בשנת 2007 יזמה חברת אפריקה ישראל מפגש דיירים בנוגע תכנית בינוי במסגרתה יחליפו מגדלים את בתי השיכון הישנים ברצועה שבין אבן גבירול ומרים החשמונאית. 

סלע, חברת השיכון של הסתדרות העובדים הלאומית, נוסדה בשנת 1949. בדומה לחברות שיכון מפלגתיות אחרות שהיו נפוצות באותן הימים, הוקמה סלע בעיקר ע"מ לספק מענה לצרכי הדיור של ותיקי תנועת בית"ר, ציבור העולים ואנשי המחתרות הלאומיות. בשנות החמישים בה שלט מחנה השמאל במדינה, בסוכנות, בהסתדרות, בצבא, במשטרה ובקק"ל. היה קשה עד בלתי אפשרי להשיג אדמות או חומרי בנייה (בעיקר ברזל) למי שלא היה מחובר לעטיני מפא"י, או לפחות למפלגות הקואליציה האחרות (הדתיות או הסוציאליסטיות). בנסיבות אלה, הצלחתה של סלע לבנות את כל אותם שיכונים ושכונות ברחבי הארץ היא כמעט נס, וחבל שמקומה ותפקידה ההסטורי של סלע נשכח. בנוסף לשלושת שיכוני סלע בשטחה המוניציפלי של העיר, בנתה סלע בעשור הראשון לקיומה שיכונים ברמת גן, ראשון לציון, ירושלים, נתניה, נס ציונה, רחובות, בני ברק, פתח תקוה והרצליה. משרדי סלע שכנו ברחוב ביכורי העיתים 23 (כיום רחוב שפרינצק) בבניין המשמש עד היום את קופ"ח לאומית.תכנית קומה בארבעת הבתים המאורכים. רחוב אבן גבירול 184-190.


בתמונה אשר צולמה מכיוון דרום-מערב, נראה שיכון סלע בצפון העיר עם סיום הבנייה (1952). שביל העפר בקדמת התמונה יהפוך לימים לציר כניסה ראשי לעיר.תמונות הארכיון והשרטוטים באדיבות ארכיון מכון ז'בוטינסקי. תודה לגב' אמירה שטרן על העזרה.

תכנית קומה בשני בתי התאומים. רחוב מרים החשמונאית 28-34.

בתמונה (2009) אשר צולמה מכיוון צפון, נראים בתי שיכון סלע משמאל.

בית הכנסת בית דוד ע"ש דוד רזיאל

סניף סלע של קופת החולים הלאומית