שיכון הפועל המזרחי בצפון
מאת דני רכט


בתי השיכון של הגדולה במפלגות הדתיות בישראל בשנות החמישים, סיפקו מאוחר יותר פתרון דיור לפקידי המפלגה אשר עבדו בבית מלון קסטל שהפך למרכז המפד"ל (כיום בית וואלה), למנהלי הבנק המפלגתי ולעוד מקורבים. השיכון הוקם בשנת 1950 באמצעות משכנות (החברת המשכנת וזרוע הבנייה של הפוהמ"ז) ונכללים בו הבתים בלואי מרשל 41 א', לואי מרשל 41 ב' פינת סמאטס. ויצמן  109-111 פינת מרשל. והבתים הסמוכים בסמאטס 20 ובויצמן 113-115. הבתים הם בני שלוש קומות כנהוג בסביבה זאת, כאשר בכל בנין יש 7-8 דירות מגורים. זה היה השיכון הכי המיוחס של הפועל המזרחי בעיר. שיכונים נוספים של התנועה נבנו באזורים אחרים של תל אביב, כמו גם בערים אחרות. 

בשיכון הפועל המזרחי בצפון התגוררו חברי הכנסת ושליחי התנועה. בינהם בנימין שחור, פנחס שינמן וטובה סנהדראי אשר כיהנה גם כסגנית יו"ר הכנסת במשך שנים רבות. בבחירות לכנסת השביעית נכנסה טובה סנהדראי  בקושי (מקום 11 ברשימה) בעוד בנימין שחור (מקום 12) נשאר מחוץ לבית המחוקקים. נותר לנו לדמיין את שיחתם עת נפגשו בחדר המדרגות.

על פי עדות הגב' יהודית וינקלר: "ברחוב ויצמן השיכון השתרע גם למספר 113 ו-115 ברחוב ויצמן בחזית שני בנינים ובלואי מרשל בנין אחד ובסמאטס בנין אחד. בשיכון גרו: משה קרונה , פישלר יצחק ואברהם, סגן ראש העיר אברהם בויאר, לסלוי ממנהלי בנק המזרחי, טובה סנהדראי יו"ר תנועת האשה הדתית אמונה. מרים אליאש, יחיאל אליאש הקים את תנועת בני עקיבא בארץ ישראל וגר בשיכון לואי מרשל 41 כניסה ב'. פרופסור נתן בורנשטיין , עורכי דין ורופאים. יצאו משם "הצפונבונים הדתיים " הרב זלמן מלמד גדל בשכון והוריו גרו בו בסמאטס. בנימין מנקין קבלן בנין בוגר קורס המ"מ הראשון של צה"ל אחיו של הרב מ.צ נריה. צפורה מנקין ממייסדי בית הספר ממ"ד מירון ומורה שם. בנימין ושרה שחור שכיהן כח"כ. אכן צמרת הציונות הדתית. והקימו דור לתפארת מדינת ישראל".

בבית השיכון בשדרות סמאטס 20  התגורר אברהם בויאר (1907-1979) שהיה מראשי תנועת הפועל המזרחי (ואח"כ המפד"ל) בתל אביב. וכיהן כסגן ראש העיריה.  למרות שיוכו המפלגתי, היה בויאר מקובל גם בקרב הציבור החרדי בעיר, והתארח תכופות בחצרות האדמור"ים שהתגוררו ופעלו אז בעיר. על שמו קראה העיריה רחוב במתחם מדיקל סנטר לשעבר. 
מודעה של משכנות. חברה ליסוד שכונות דתיות  1938.  חברת משהב נוסדה בשנת 1960 עם מיזוג החברות משכנות (חברה משכנת) והבונה (חברת בנייה מבצעת). שתי החברות הוקמו ע"י הסתדרות הפועל המזרחי (הפדרציה הכללית של הפועלים הדתיים) בשנים 1936-1937.


רחוב ויצמן 109-111 פינת לואי מרשל

לואי מרשל 41. מבט משדרות סמאטס. צילומים: רחל רמרז, 2009.