בית חיים בוצ'קו 
מאת הניה מליכסון, דני רכט


בתאריך 5.6.1986 נקרא גן על שם חיים בוצ'קו במתחם המגורים נאות ברכה בנחלת יצחק, אשר נבנה על חורבות בית חרושת חמת. את המתחם שהושלם לאחר מותו בנה בוצ'קו איש לח"י, בשותפות עם הקבלן צבי אורבך, ממפקדי ההגנה בעיר. בוצ'קו היה הראשון בקבלני העיר שהחל לרכוש מגרשים בנחלת יצחק ולבנות עליהם. בשנות השישים עוד היתה נחלת יצחק מושבה חקלאית בחלקה עם לא מעט שטחים נטושים, בינהם גם רפתות ולולים שלא היתה עוד הצדקה כלכלית בהחזקתם. 
חיים בוצ'קו נולד בווארשה, פולין, בתאריך 21 במרץ 1911. בהיותו בן חמש, התייתם מהוריו וגדל בבית דודו המהנדס, שנקרא, גם הוא, חיים בוצ'קו. בהיותו נער, הצטרף חיים לתנועת הנוער בית"ר. בשנת 1930 לאחר מאמצים רבים הצליח לקבל סרטיפיקט באמצעות בית"ר ועלה באניה שהפליגה לארץ מעיר הנמל טריאסט שבאיטליה. בארץ עבד במסגרת פלוגת עבודה של בית"ר, 'מנורה'. ב־1934 הצטרף חיים לאצ"ל והועסק באימונים ובפעילות שיגרתית. בשנת 1937 צורף לקבוצה שסייעה להוריד מעפילים מאניות אל החוף בסירות, במסגרת העלייה הבלתי לגאלית של הארגון. ב־1938 השתתף בפעולת החרמה, שכתוצאה ממנה נאסר, נשפט ונידון לשלוֹש שנות מאסר, אותן ריצה בבית־הסוהר המרכזי בירושלים. במהלך מאסרו התפלג האצ"ל ובוצ'קו בחר להצטרף לפלג המיליטנטי יותר בראשותו של אברהם (יאיר) שטרן, שנודע בשם לח"י (לוחמי חרות ישראל) לאחר מותו של יאיר.

לאחר שיחרורו ממאסר, נשא בוצ'קו לאשה את שרה וב־1946 נולדה להם בת, יוספה, לזכר אביו של חיים: יוסף בוצ'קו. נישואיו עלו על שרטון וכעבור זמן התגרש. בשנת 1950 נשא לאִשה את מאשה לשץ-אופלנד.  חיים החל לעבוד בבניין בשותפות עם הקבלנים אברהם בורשטיין, מאיר קליינברגר ואברהם שפרלינג ויחד אירגנו קבוצות בניין בהצלחה רבה. השותפים הקימו את חברת הקבלנות לבניין ברשקב בשנת 1953. חברה שבנתה עשרות בתים בעיר. בהמשך נעשה חיים קבלן עצמאי ויסד חברה בשם חיים בוצ'קו בע"מ חברה לבניין שבנתה בעיקר בנחלת יצחק ובסמוך לשיכון עממי בבלי. בשנות החמישים היה בוצ'קו חבר בוועדה שפיקחה על תכנון היכל התרבות


בין הוילות בשכונת צמרת היוקרתית, בולט בפשטותו ביתו של חיים בוצ'קו ברחוב חיותמן 20. את הבית שנבנה בשנת 1959 תכננו דוד רשקס וזאב גולדמן - מהנדסים שותפים אשר בנו בעיר מספר ניכר של פרוייקטים עבור חברת ברשקב (דוגמא אחת היא בית רב קומות ברחוב ארלוזורוב) ובהמשך, גם עבור חברת הבנייה של בוצ'קו. בראשית שנות השבעים חלה במחלת דם. הוא הלך לעולמו ב־25 באוגוסט 1975.
ביתו של חיים בוצ'קו ברחוב חיותמן 20, שכונת צמרת. צילום: GSV 2011.


חיים בוצ'קו (1911-1975). לוחם מחתרת, קבלן ומבעלי חברת הבנייה ברשקב.