שיכון עובדי מלב"ן בצפון העיר 
מאת דני רכט


הספר 'שליחות של חסד ואחוות אחים' מאת פרופ' חוה גולנדר ופרופ' יצחק בריק, מציג בפני הקוראים את סיפורה של תכנית מלב''ן (ג'וינט בישראל) בשנים 1975-1949. לאחר הכרזת העצמאות ובמהלך מלחמת השחרור הגיעו למדינה הצעירה המוני עולים. במהלך תקופה של שנה וחצי הכפילה אוכלוסיית המדינה הצעירה את עצמה. מ-650,000 תושבים ל-1,300,000 איש. בין מאות אלפי העולים החדשים היו גם זקנים, חולים ומוגבלים. וכדי להתמודד עם צרכי אוכלוסיות אלה נוסדה בשנת 1949 תכנית מלב"ן (ראשי תיבות של: מוסדות לטיפול בעולים נחשלים) - שותפות בין הסוכנות היהודית, משרד הבריאות וארגון הג'וינט. במקור היתה התכנית אמורה לפעול במשך 14-12 חודש. אך בסופו של דבר הועברו המוסדות האחרונים של מלב"ן לאחריות הממשלה רק בחודש ינואר 1976. איחור קל של 26 שנים.

תכנית מלב"ן הפעילה מוסדות לטיפול ולסיוע לאוכלוסיות קשישים, חולים ונכים. מלב"ן היוותה פתרון חלקי למדינה שקלטה עולים באלפיהם מדי שבוע, מבלי שעמד לרשותה מערך שירותי רווחה ממלכתי. עבור עובדי מלב"ן באזור תל-אביב נבנו בתחילת שנות החמישים מספר שיכונים. אחד מהן הוקם בצפון העיר. בצילום של בנו רותנברג מהמחצית השניה של שנות החמישים, מתוך הספר 'דיוקנה של מולדת' נראה בית שיכון עובדי מלב"ן בצפון העיר שבנייתו הסתיימה, בין מלון קסטל (שהפך לבית הפועל המזרחי) לשיכון עובדי הנמל והצי.

בניית השיכון הופקד על ידי חברת מעונות פועלים שהיתה מזוהה עם מפלגת מפ"ם ובנתה בסביבה זאת בשנים 1946-1947 את מעונות פועלים ח' (שיכון פועלי ציון שמאל. בית טבליבט) ברחוב הבשן. כמו בבתי שיכון עובדי הנמל והצי הסמוכים, בנוי המבנה משלושה אגפים: אגף הפונה לרחוב הראשי (אבן גבירול 168), אגף הפונה לרחוב הפנימי (מרים החשמונאית 3) ואגף אמצעי שפניו לגינה. בחצר אגף זה הוקמה בשנת 1956 תחנת השנאה של חברת החשמל.

המהנדס א. לזר, מתכנן המבנה, התאים את תכניתו להוראות העיריה ומתחת לקולונדת העמודים המאפיינת את הבתים לאורך רחוב אבן גבירול, בנה ארבע חנויות. בשנת 1957 אוחדו שתי החנויות הדרומיות במטרה לשמש סניף בנק דיסקונט. בין שיכון עובדי מלב"ן לבניין הדרומי בשיכון עובדי הנמל והצי קיים שביל קצר להולכי רגל ולצידו גינה מטופחת. שביל זה הוא חלקו הראשון של רחוב חוני המעגל. שטחו היה במקור חלק ממגרש שיכון עובדי מלב"ן והופקע לצרכי ציבור על ידי העיריה. 


שנאי חברת החשמל נסתר בחצר בית השיכון.
חלקו הראשון של רחוב חוני המעגל בגבול השיכון. צילומים: דני רכט, 2014.


שיכון עובדי מלב"ן בצפון העיר ברחוב אבן גבירול 168, בין מלון קסטל (שהפך לבית הפועל המזרחי) לשיכון עובדי הנמל והצי. צילום של בנו רותנברג מהמחצית השניה של שנות החמישים, מתוך הספר 'דיוקנה של מולדת' . תודה לעידו ששון. 

על המגרש הריק לצד מלון קסטל יבנה מסוף שנת 1954 ובמהלך שנת 1955 שיכון לעובדי מלב"ן.  

הניה מליכסון על גג בית שיכון עובדי מלב"ן בצפון העיר. צילום משנת 1968.