שכונת שובע / מגדל מאזדה פורד
מאת דני רכטשכונת צריפים קטנה בה התגוררו יותר משמונים נפש (נכון לשנת 1936) על גדות האילון (ואדי מוסררה). השכונה היתה סמוכה למאפיית שובע (כיום, תוואי המנהרה היורדת מצומת לה גוארדיה אל כביש אילון דרום) ונקראה על שמה. השכונה הוקמה ב-1930. תושביה התלוננו על יריות מצד פורעים ערבים במאורעות 1936 וצריפיה מסומנים במפה משנת 1945. רחל נוביק שהתגוררה בשכונה מספרת: "בשנות החמישים ואדי מוסררה עלה על גדותיו ושטף את שכונת שובע. הדיירים פונו מבתיהם ואיבדו את כל רכושם. הבית שלנו היה הקרוב ביותר לואדי ולכן נפגע במידה רבה מאד. ליד ביתנו אפשר לראות בצילום את ביתם הקטן על סבתא וסבא שגרו בסמוך (תמונת השיטפון לקוחה מתוך אוסף הגב' רחל נוביק).

חלק משטח השכונה לשעבר הופקע לטובת פרוייקט נתיבי אילון וחלק אחר, יחד עם שטח ביח"ר הארגז לשעבר, נכלל בתכנית מתחם מגדל אנגל (בשטח שבין נתיבי אילון ורחוב החרש). אחרי שנים של התדיינויות משפטיות, נבנה כיום באתר מגדל מאזדה פורד של חברת דלק מוטורס בו יכללו שני מבנים: אולם תצוגת מכוניות בגובה של ארבעים מטר עטוף זכוכית, ומגדל משרדים בן 29 קומות. שניהם בתכנון משרד ישר אדריכלים.

עם סיום בנייתו של מחלף לה גוארדיה, הציבה העיריה אבן זכרון לשכונת שובע על אי התנועה למרגלות בית שמעון לוי (בית האניה) בין רחוב החרש לרחוב לבנדה, ממערב למיקומה המדוייק של שכונת שובע. לפי הטקסט המופיע על האבן, התקיימה השכונה בשנים 1930-1970 ותושביה היו בעיקר עולים מסלוניקי, יוון. זאת יוזמה ברוכה מצד העיריה שעד היום לא טרחה להתייחס כלל למקומות כמו אלה בהסטוריה הרשמית שלה. אולם למרות שאבן הזכרון נחנכה רק בשנת 2010, כבר נפלו חלק מהאותיות והטקסט אינו קריא.


צילומים: רחל רמרז, 2010.


מכירה פומבית בבנייני שובע, 1954. מודעה בעתון דבר.


איילון סיטי. עוד גלגול של האתר, בטרם מותג סופית. מודעה משנת 2010.

הדמיית מגדל מאזדה פורד של חברת דלק מוטורס בו נכללים שני מבנים: אולם תצוגת מכוניות בגובה של ארבעים מטר עטוף זכוכית, ומגדל משרדים בן 29 קומות, בתכנון משרד ישר אדריכלים. תכנית זאת לא בוצעה.

הדמיית אולם תצוגת המכוניות העטוף בזכוכית ויתנשא לגובה של ארבעים מטר. תכנית זאת לא בוצעה.


צילום של וילהם ואן דה פול משנת 1949. מצד ימין נראים בתיה של שכונת שובע שהוקמה בשנת 1930, התקיימה במשך ארבעים שנה, ונמחקה מהזכרון הציבורי

נחל אילון עולה על גדותיו ושכונת שובע מוצפת. באדיבות הגב' רחל נוביק.


שובע. הלחם היומי שלך. כרזה בעיצוב פרנץ קראוס, 1936. 

פרסומת למוצרי מאפיית שובע. עתון דבר 26.08.1938.