גבעת משה
מאת דני רכט


שתי שכונות (גבעת משה אוגבעת משה ב') ממזרח לשכונת שפירא ודרומית לדרך שהובילה אל הכפר סלמהנבנו על ידי היזמים משה (מואיז) קרסו ומשה (מוסא) מטלוןממוקמות על רכס כורכר נישא המשקיף על גוש דן מזרחהבית הכנסת השכונתי אהל יוסף (בנוסח ספרדנמצא בסמטת רפאל פוזילוב 8. עפ"י עדות יהודה גבאי, במקום היה כפר ערבי קטן שמרבית בתיו נרכשו על ידי יהודים עוד טרם מלחמת העצמאות. את שרידי בתי הבאר שהיו במקום (מס' מבנים, רהט ושער מונומנטלי) ניתן לראות גם כיום  לצד חלקו הצפוני של רחוב ישראל מסלנט. 

ראשונה נבנתה גבעת משה א' (הרחובות ראב"ד ודה מודינה) ולאחריה, גבעת משה ב' (הרחובות רלב"ג וחסידי קרשקש). בראשית ימיהן היו לשכונות אופי עדתי מובהק והשפה המדוברת בהן היתה לאדינו. כאן מסופר כי משה ומוסא רכשו שטחים רבים בדרום העירליד שכונת שפירא של היוםוקראו להם גבעת משה אגבעת משה בירים משהרמת משה, גן משה ועודכולם על שם משה קרסו ומשה מטלון. 


שרידי ביארה (בית באר ובריכת אגירה) בין הרחובות טורי זהב ומורה נבוכים, בקרבת בתי השכונה. 

היזמים-שותפים משה קרסו (מימין ומשה (מוסא) מטלון. צילומים מהאנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו מאת דוד תדהר.

המודעה הלקוחה ממדריך תוצרת ארץ ישראל 1947 (מתוך אוסף משפחת האוזר) מאזכרת את בית העסק נ. שניאורסון ובנו בגבעת משה.

בית הבאר בפינת הרחובות ישראל מסלנט, טורי זהב וראב"ד שרד עד לחודש ינואר 2011 ואז נהרס לטובת מיזם בנייה בשם גבעת שפירא. מאוחר יותר יועד הפרוייקט לאמנים והשם שונה לגבעת הכורכר. התמונה צולמה בסוף דצמבר 2010.