בית דרורי (מועדון לסקר)
מאת דני רכט


בחודש ינואר 2018 נהרס בית זאב דרורי ברחוב הירקון 54 פינת רחוב הירדן 8, אחד מבתיה המקורים של שכונת נחלת יצחק שנבנתה באמצע שנות העשרים על אדמת אמין נסיף. דרורי (מקודם: גרשטיין) רכש מגרש פינתי שמספרו באדמת אמין נסיף היה 27. בשנת 1925 אישרה העיריה תכנית לבניית בית בן קומה אחת, ועם תחילת הבנייה אושרה גם תכנית הקומה השניה. שנה אחר כך, בחודש יוני 1926, נמכר הבית לאדון מאיר יואל מילר (1886-1947) יליד ליטא. בתעודת הרישום שבמשרד ספרי האחוזה (הטאבו) ביפו, נרשם: "אדמה ועליה בית בן שתי קומות. בכל קומה שבעה חדרים, שני מטבחים, שני חדרי רחצה ומרפסת" הכתובת הרשומה היא רחוב אוסישקין שהפך עד מהרה לרחוב הירקון. בתמורה לנכס שולמו 1900 לירות מצריות.

בשנות השלושים והארבעים פעלה בבית דרורי חנות המכולת של אריה ואסתר לסמן. בשנת 1937 שפך צעיר נוזלים על מצרכי מכולת בחנות של לסמן במטרה להשחיתם.  הוא נתפס והובא בפני שופט השלום אזולאי. הודה בפניו באשמה והסביר כי מעשהו בא בתגובה לכך שהאדון לסמן "מפיץ בעקשנות תוצרת חוץ". הנאשם חוייב בדין, נקנס בלירה אחת והתחייב בערבות שלא לחזור על המעשה. בשנת 1947 פעלה מסעדה בקומת הקרקע של בית דרורי שנוהלה על ידי אריה פילץ (קפה תרשיש, קפה פילץ) ושותפו יוסף רוזנבלט.

קלוב שחמטאי פעל בתל אביב מראשית שנות העשרים. במהלך שנות השלושים הוקם מועדון על שמו של עמנואל לסקר (1868-1941) עוד בחייו. המועדון פעל ונסגר לסירוגין ובסוף שנות השלושים העתיק את פעילותו אל הקומה השניה בבית זאב דרורי. מאז, במשך עשרות שנים היווה הבית מרכז לפעילות השחמט בתל-אביב. את המועדון ניהל מנדל ממורוש, אבי השחמט בארץ ישראל.

לסקר נולד בגרמניה. אביב היה חזן בבית כנסת, אך לסקר נמשך יותר למתימטיקה ולפילוסופיה. הוא למד תחומים אלה באוניברסיטת ברלין, בה גם קיבל תואר דוקטור. כבר מגיל צעיר התבלט לסקר בשחמט. בגיל 26 הוא ניצח את וילהלם שטייניץ היהודי אוסטרי (שהחזיק בתואר אלוף העולם במשך 28 שנים). לסקר החזיק בתואר 27 שנים. בשנת 1934, לאחר עליית כוחה של התנועה הנאצית ונצחונה בבחירות לבונדסטאג, עזב לסקר את גרמניה. תחילה עבד בברית המועצות כמרצה למתימטיקה באוניברסיטה. אך ארבע שנים אחר כך העדיף להגר לארצות הברית, בה השתקע. מועדוני שחמט ברחבי העולם נקראו על שמו עוד בחייו. בארץ ישראל קדם מועדון לסקר הירושלמי ומועדון שנפתח בתל-אביב. רחוב בשיכון ותיקי ההסתדרות פרדס גדול (פעם חלק מקריית שלום, היום בדרומה של שכונת שפירא) נקרא על שמו של ד"ר עמנואל לסקר.

לחצי הנדל"ן מורגשים ביתר שאת בשנים האחרונות ברצועת החוף של תל-אביב, מה שלא השאיר סיכוי למבנה ותיק כמו בית דרורי. את הבית רכש יזם צרפתי, אך לאחר שהוא לא החזיר את חובו לבנק, עבר הבית לכינוס נכסים. ההצעה הגבוהה ביותר הוגשה על ידי חברת ניצן גרופ שזכתה במרכז. החברה יזמה בחודש ינואר 2018 את הריסת הבית ההסטורי ובונה במקומו בית בוטיק יוקרתי ובו שבע קומות מגורים מעל קומה מסחרית. תכנון הפרוייקט נמסר למשרד בר אוריין אדריכלים.


מכלת לסמן, תוצרת תנובה, פירות וירקות, סיגריות. סחורה ב10 מא"י. צילום: אלכס גולברג. תודה לקובי לידרמן.
רחוב הירקון, מבט לכיוון דרום. צילום מסוף שנות השלושים. במרכז מאחור נראה בית דרורי. 

מבט אל חזית הבית הפונה אל רחוב הירדן. צילום: GSV 2015. 

הריסת המבנה. צילום יחסי ציבור מטעם ניצן גרופ

כיכר הכנסת ותחילת רחוב אלנבי בתצ"א משנת 1949. בית דרורי מסומן.