קולנוע מגדלור / בית מגדלור
מאת דני רכט


ברחוב בן יהודה 3, על מגרש בגודל 1184 מ"ר שהיה חלק מפרצלציית שכונת נחלת יצחק, נבנה בית קולנוע מגדלור, אולם הקולנוע הממוזג הראשון בעיר בתכנון האדריכלים לוריא ושרון עבור בעליו, ד. זסלבסקי. בניית האולם שהכיל 942 מושבים הושלמה בתחילת שנת 1935 והקולנוע נחנך עם הקרנות הסרט שירת הגולים. היומן שקדם לסרט עדכן את הקהל בדבר שטפונות החורף הקשים, ההכנות למכביה והקמת בית המהנדסמגדלור היה האולם הרביעי שנפתח ברחוב בן יהודה. קדמו לו בית העםגן רינה ואופרה מוגרבי 

הסרט זהר בדשא היה האחרון (1963) שהוקרן במקום טרם סגירתו. בשנת 1964 נהרס בית הקולנוע. על מגרש בן ארבע וחצי דונם הכולל את בית זסלבסקי הפינתי המרשים הבנוי בסגנון אקלקטי (פינת הרחובות אלנבי ובן יהודה 1), בתים ברחוב אידלסון ומגרש קולנוע מגדלור, תוכנן להיבנות מרכז עסקים ומסחר מודרני שיהיה מחובר עם הרחובות הסמוכים במנהרות להולכי רגל, באחריות העירייה. המיתון שפקד את הארץ ומותו של המשקיע העיקרי, בנימין ציטרון היהודי-ברזילאי, הביאו לשינוי התכנית ולתכנון בית מלון במקום - תכנית שלא התממשה.

בסופו של דבר נבנה בשנת 1972 בית מגדלור המשמש, בין השאר, נציגויות של לא מעט חברות תעופה זרות. במבנה (בתכנון האדריכלים אריה אלחנני וניסן כנען) קומת חנויות ופאסאז', שלוש קומות מסחריות ומגדל משרדים בן 12 קומות.תכניית קולנוע מגדלור. מתוך אוסף אליאסף רובינסון.

פתיחת קולנוע מגדלור. פברואר 1935. באדיבות אוסף דוד שליט.

 קולנוע מגדלור. כרטיס לסרט משנות השלושים.


מגדלור. בניין משרדים אמריקאי בלב תל-אביב. מודעה בעיתון מעריב של חברת אזורים. תודה לעידן ברודצקי

בית מגדלור. צילום: הניה מליכסון, 2012.תחילת רחוב בן יהודה, שנות השלושים.

קולנוע מגדלור בלילה. צילום: פוטו ורה.

מצחצחי הנעליים בחזית בית המרקחת של ד"ר קולברג בבית זסלבסקי (פינת רחובות אלנבי ובן יהודה) צילום של וילהם ואן דה-פול. במקום בו ניצבו בית זסלבסקי, קולנוע מגדלור ובתים אחרים, נבנה בתחילת שנות השבעים בית מגדלור. 

מיטב אופנת 1935 ליד מדרגות מוגרבי. ברקע, קולנוע מגדלור. מתוך אוסף אפרים ארדה, מוזיאון ארץ ישראל.