בית קרוסקל
מאת אדריכל נחום כהןעמדתו האסטרטגית של הבנין, בראש גבעה, גורם לו להיות נקודת ציון מקומית. הוא ניצב במפגש רחובות, עם כניסה דרך רחוב הס השקט יותר. תחזוקתו היתה תמיד גבוהה. הבית לא חולק לדירות, למרות שבחלק מן השנים שימש כמשרדים, גורל שלא פסח על ביניני הסגנון הבינלאומי. הוא גם מוגן טופוגרפית ועל ידי קירות מכל שכניו. החלקה יוצאת דופן בגודלה, 866 מ''ר, ומאפשרת תכנון בקנה מידה נרחב וקומפוזיציה ללא הפרעה של קירות משותפים. התכנון מהווה אמירה של מודרניזם, עם כמה תוספות מעודנות מן המזרח התיכון, ביחוד עם מדפי ההצללה המרשימים מעל לפסי החלונות למניעת הבוהק של צהרי היום.

הפיתוח התלת מימדי והחופשי בנושא הסגנוני, מעניק לוילה האורבנית הזאת צורה מלאת חן, גם בעזרת הגינה הנדיבה. החלוקות הפנימיות מרמזות על סדרה של דירות בנפחים שונים ונדיבים, אך המבנה שימש למגורי משפחה בעיקרו. מספר מרפסות הן מובלעות ומוגנות מעשית. קומות הקרקע נגישות אל הגינון, כאשר הכניסה הראשית היא פורמאלית יותר, בפגישה בין שתי הקוביות הראשיות המהוות אגפים לכלל המבנה. הכניסה המקורית למכוניות עדין קיימת במקומה, ואין זה פרט שיגרתי לסוג זה של מגורים.

התוספות החיצוניות למנועי המיזוג הן מפגע חמור החוזר על עצמו, לא רק בתל אביב. נעשו נסיונות רבים למצוא מקום מחבוא בולט פחות עבורם. הטיח הרגיל והשטוח נראה עומד היטב בפגעי הזמן, ובוצע כהלכה. חלק מן המישורים הגדולים נקטעים על ידי בליטות, והדבר הקל על הטיפול בטיח המקורי ועל עמידותו.

עורך האתר דני רכט מוסיף: הוילה העירונית המרשימה של ד"ר קרוסקל  בשכונת תל אביב המרכזית (רחוב אידלסון 25 פינת הס) נבנתה על ידי המתכנן ריכרד קאופמן בשנים 1931-1933 לצרכי מגורים, בתוספת קליניקה פרטית שפעלה בקומת הקרקע. בשנת 1935 נוספה קומתו השלישית של הבית.


בית קרוסקל, 2013. צילומים: הניה מליכסון.


בית קרוסקל, שנות השלושים. צילום: יצחק קלטר.

בית קרוסקל, פרספקטיבה מאת האדריכל.