בית ליבלינג (דירת פרופ' אשרמן) 
מאת ד"ר מיכאל שנהבספק אם תושבי רחוב אשרמן בשכונת רמת טייסים במזרח העיר יודעים מיהו האיש שהרחוב שלהם נושא את שמו, אבל קרוב לוודאי  שברחוב שלהם – ובעצם, כמעט בכל רחוב אחר בעיר – מתגוררים אנשים שפרופסור יוסף (גוסטב) אשרמן פקח עליהם עין אוהבת ברגעי חייהם הראשונים, הן כרופא שיילד במו  ידיו רבים מילדי תל אביב הקטנה, והן כמנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים הדסה, ומאוחר יותר בבית  החולים ליולדות הקריה.  


פרופסור אשרמן, ללא ספק מבכירי הרופאים במיילדות גינקולוגיה  ופריון שצמחו בישראל, זכה ליוקרתו ולפרסום בינלאומי לא רק בזכות עבודת-השטח החלוצית שלו בתחום, אלא בעיקר בזכות המאמרים שפירסם בנושא – הידבקויות תוך רחמיות  זכה לתהודה עולמית בקרב אנשי-המקצוע והכניס את שמו לפנתיאון הגינקולוגיה בזכות מה שנודע כ"תסמונת אשרמן".


אשרמן נולד ברוסוביצה, צ'כוסלובקיה, בשנת 1889, בן למשפחה שעסקה בייצור כפפות וסיפקה, בין השאר, את הכפפות לבית המלוכה האוסטרי. הוא למד רפואה באוניברסיטת  הגרמנית  בפראג, שירת כקצין ורופא רב-עיטורים בצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם הראשונה, ובשנת 1920 הגיע לישראל, בהזמנת  ההסתדרות המדיצינית "הדסה". הזמנים הסוערים שעברו על הישוב העברי בישראל הכתיבו גם את המסלול המקצועי שלו: מתל אביב עבר לבלפוריה ולגליל, שם שירת כרופא בגדוד העבודה שסלל את הכביש בין צמח לטבריה וחילק לפועלים  תרופות נגד מלריה מעל גבי החמור שהסיע אותו מנקודה לנקודה; כשקבע את מרפאתו ביבנאל הצטרפה אליו רעייתו מלכה לבית וילנר מותיקי יפו ומייסדי נווה-צדק.  שם נולדה בתם הבכורה נינה, לימים אשתו של הסופר יחיאל די-נור (קצטניק), והעד הזכור ביותר ממשפט אייכמן. (היו לאשרמן עוד שני ילדים, יובל ויורם, שניהם נפטרו בצעירותם).


אשרמן חזר לתל אביב ב-1924, התמנה  לעוזר במחלקה הכירורגית כשנתיים ובהמשך כמנהל במחלקת יולדות ונשים בבית החולים הדסה ומנהל שירותי המיילדות והגינקולוגיה של עיריית תל אביב, במהלך שנותיו כמנהל המחלקה הרחיב ובנה את כל המערך המקצועי בבית החולים הדסה  בהמשך בבית  החולים ליולדות הקריה. כמנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים הדסה היה אשרמן בין יוזמי רשת טיפת חלב, תחנות השירות לנשים יולדות ולתינוקות.


ספרו לקראת אמהות נחשב, במשך שנים, לספר החשוב ביותר בשפה העברית בכל הנוגע להדרכת האם. הספר והמאמרים שפירסם הציגו שוב ושוב את שיטותיו ותפיסתו המקצועית: חשיבות הטיפול המונע הקדם-לידתי;  בטיחות היולדת; זירוז הלידה כדי להקטין את תמותת הילודים עקב הריון עודף; שימוש בשיטת ריד ללידה טבעית; הכרת ערך האמהות, ופעילות הסברה נרחבת על הסכנה בהפסקות הריון יזומות.


כל מי שהכיר אותו דיבר עליו כעל אדם רגיש, סבלני ונעים-הליכות  וציוני נלהב – ועם זאת, רופא מבריק שנשים הרות מכל רחבי העולם פנו אליו כדי להיעזר בשירותיו הטובים בבית החולים הדסה  ובמרפאתו ברחוב אידלסון 29. ביניהן היתה גם פארה דיבה, אשת השאח הפרסי. כך הפך הרופא התל אביבי לאורח מכובד בארמון. על הישגיו המקצועיים קיבל את התואר פרופסור לרפואה באוניברסיטה העברית. פרופסור אשרמן היה פעיל במספר רב של ארגונים בינלאומים שעסקו במיילדות גניקולוגיה פריון. פרופסור אשרמן הלך לעולמו בשנת 1968, כשהוא מותיר אחריו שם ויוקרה בינלאומים, מחקרים מהפכנים,תסמונת "אישית"- ואלפי אנשים שחבים לו את חייהם,גם אם לא שמעו את שמו מעולם.


אדריכל נחום כהן על בית ליבלינג: יחודו של הבנין מתחיל בהרחקתו לתוך המגרש העמוק. לא שיגרתי לתל אביב. הגישה הזו מאפשרת אכסדרה ארוכה ונינוחות גדולה לכניסה לבנין. בהמשך קיימת הזזה זויתית חדה לחלק האחורי (שני הדברים קשורים). ההזזה הזו מאפשרת אף היא קומפוזיציה יחודית לא שיגרתית לביניני הסגנון. מתרחשת דרמה אקספרסיבית מאד של הגושים, שניהם מעובדים היטב, ומשלימים זה את זה בזוגיות יוצאת דופן.


דני רכט, עורך אתר תל אביב 100,  מוסיף: בספר ביאליק הרחוב מאת שולה וידריך נכתב ש"הבית נבנה עבור משפחות ליבלינג ואשרמן ושתיהן, כל אחת בנפרד, תרמו את רכושן לעיריית תל-אביב". לימים התברר שליבלינג הם בעלי הבית ושמשפחת אשרמן התגוררה בדמי מפתח. 


בצוואתה, הקדישה טוני ליבלינג את הבית לעיריה במטרה שישמש כבית יתומים/ מעון לילדים/ מושב זקנים/ מגורים לסטודנטים נצרכים. העיריה התעלמה מהנאמר בצוואה והפכה את הבית למשרדים לגופים שקשורים בה. ומאז הוא משמש פונקציות עירוניות שונות. נראה שבכירי העיריה אהבו את שביל הכניסה היפה והפארגולה שמעליו - אלמנט המקשר בין חדר המדרגות למדרכה. במשך שנים היו כאן המשרדים של קרן תל אביב לספרות ולאמנות (כיום קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב). בראש הקרן עמד החל משנת 1994 עו"ד גיורא עיני, יועץ הסתרים והמתווך הנצחי בין יצחק רבין ושמעון פרס. בשנת 2015 הפך הבית למוזיאון המוקדש לאדריכלות הבינלאומית בעיר.תכנית קומה של הבית.

פרופסור יוסף (גוסטב) אשרמן  (1889-1968). צילום מתוך האנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו.


בית ליבלינג ברחוב אידלסון 29. צילום: יצחק קלטר.

פרספקטיבה של בית ליבלינג  מאת דב כרמי המתכנן. האיור, הצילום ותכנית הקומה נסרקו מהספר בתים מן החול מאת  האדריכלית ניצה סמוק.

צילום: יכין הירש, 2003. מתוך הספר  BAUHAUS TEL AVIVמאת  האדריכל נחום כהן.