בית גאולה  (בית הציונים הכללים)
מאת דני רכט


הבניין בעל החזית המסחרית ברחוב המלך ג'ורג' 33 נבנה באמצע שנות השלושים עם שלוש כניסות. הראשית פונה אל הרחוב ושתי האחרות פונות למשעול המשמש הולכי רגל ומפריד בין הבניין לבין גן מאיר. לימים, נוסף למבנה אגף חדש ולו כניסה נוספת (33ג') מסמטת גן מאיר. הבית נקרא על שם החברה לגאולת קרקעות שתרמה את השטח. מגרש הוא במקור חלק מאדמת גאולה שנרכשה על ידי החברה בשנות העשרים. 
לפי עלון העיריה ידיעות תל-אביב (יוני 1935), קלוב הציונים הכלליים בבית משותף ברחוב המלך ג'ורג' ליד גן מאיר. הולך ונבנה לפי תכנית של ה"ה פוגל-מורסקי-רוזוב-פרידמן. שטח הבניין 660 ממ"ר.

על קיר מימין לכניסה הראשית היה אפשר לראות עד לפני כמה שנים הדפס סטנסיל גדול על הקיר של האותיות ט"ו. אותיות אלה ייצגו בקלפי בכמה מערכות בחירות את רשימת הציונים הכלליים - מפלגת מרכז ליברלית שהיתה מזוהה בעיקר עם בעלי ההון. בבית זה שכן מרכז התנועה, סניף תל אביב ומועדון הפעילים במשך כחצי יובל שנים עד לתחילת שנות השישים. 

בתחילת אותו עשור הפכה התנועה לגורם העיקרי במפלגה הליברלית הישראלית  החדשה (יחד עם המפלגה הפרוגרסיבית היונית יותר). ואחר כך לחלק מהגוש הפרלמנטרי גח"ל. באותו העשור עברה המפלגה הליברלית לביתה החדש ברחוב אבן גבירול. בחודש דצמבר 1963 חנכה העיריה בבית גאולה את לשכת מרכז של המחלקה הסוציאלית.  בקומת הקרקע של הבניין פועלת החל משנת 1993 חנות הגיטרות וינטג' - מוסד למוסיקאים חובבי פרוגרסיב ופסיכדליה.


מסיבת מייסדי תל אביב וותיקיה במועדון ברית הציונים הכללים, 1940.


חזית לרחוב המלך ג'ורג'.

סמטת גן מאיר. צילומים: רחל רמרז, 2011.