בית גידי (מוזיאון האצ"ל בתש"ח) 
מאת הניה מליכסון, דני רכט


בצילום של וילי פולנדר (1964) מגבעת יפו נראים בקו הראשון לים בתי האמידים בחוף נווה שלום-מנשייה. שרידי אחד מהם הפכו לבית גידי - מוזיאון האצ"ל בתש"ח. הבית ניצב בגבולה של שכונת אירשיד המוסלמית.  לימים,  נקראה החברה העירונית שנוסדה במטרה "לטפל" בסביבה אחוזות החוף

בתאריך 15 מאי 1983 במלאות 35 לעצמאות ישראל וכיבוש יפו, נחנך בית גידי - מוזיאון האצ"ל בתש"ח. המוזיאון מוקדש לחלקו של האצ"ל בקרבות מלחמת העצמאות. בעבר, היה המבנה בית אחד מתוך רבים בגבולה הדרומי של שכונת מנשייה - נווה שלום, בה גרו לצד הערבים גם משפחות יהודיות רבות והיו בה מוסדות יהודיים חשובים כמו מלון בלה ויסטהמלון שולמית ובית חולים שער ציון. מנשייה נכבשה בידי האצ"ל בחול המועד פסח 1948, במבצע בפיקודו של עמיחי פאגלין, הוא גידי. בהסכם בין ההגנה לאצ"ל מחודש פברואר 1948 (והופר בהמשך) הוסכם כי במטכ"ל צבא המדינה שיוקם לאחר הכרזת העצמאות יכהנו שני אלופים יוצאי האצ"ל, עמיחי פאגלין היה אמור להיות אחד מהם. 

שלא כמו כמה מעמיתיו, פאגלין בחר לאחר יציאתו מהמחתרת שלא לייצג את תנועת החירות במגרש הפוליטי. הוא התפרסם בהמשך כמי שייצר את התנור ששימש לשריפת גופתו של אדולף אייכמן. ב-1977, לאחר המהפך הפוליטי, מונה פאגלין ליועצו של ראש הממשלה בגין לענייני טרור. בשנת 1978 נהרגו פאגלין ורעייתו בתאונת דרכים, ובעקבות זאת יזמו ותיקי האצ"ל את קריאת המוזיאון על שם מפקדם. למה שנשאר ממבנה הכורכר לאחר הקרבות ב-1948 ופגעי הזמן, התווספה זכוכית שהשלימה את המבנה לבניין יחיד במינו. החורבה בגבול מנשייה שתהפוך למוזיאון האצ"ל בתש"ח. צילום משנת 1974.

מוזיאון האצ"ל בתש"ח במהלך הבנייה.

בתאריך 15 מאי 1983 נחנך בית גידי - מוזיאון האצ"ל בתש"ח. צילום: נטי הרניק.

בצילום של וילי פולנדר (1964) מגבעת יפו נראים בקו הראשון לים בתי האמידים בחוף נווה שלום-מנשייה

בתאריך 8.4.1950 התקיימה בבית העם עצרת עם ליום כיבוש יפו בהשתתפות מנחם בגין ועמיחי פאגלין ("המפקד גדעון"). כרזה מתוך אוסף האפמרה, הספרייה הלאומית.

המוזיאון לשחרור יפו.

הזמנה לכנס השנתי של ברית חיילי האצ"ל ולטקס חנוכת בית האצ"ל לזכרם של משחררי יפו ע"ש גידי, 15 במאי 1983. בארוע השתתף מנחם בגין, ראש הממשלה אז.