הכפר המצרי
מאת דני רכטעל פי רות קרק בספרה המעמיק יפו, צמיחתה של עיר 1799-1917, היה כפר קטן של מצרים קופטים צפונית לחומת העיר. הכפר המופיע במפת האדמירליות הבריטית משנת 1863 כמושבה מצרית. הכפר היה לאורך שפת הים בין קו החוף לבית הקברות המוסלמי של המוחמידין (אשר מתועד כבר בשנת 1834 בציור של ברטלט) שפונה מקבריו על ידי חסן בק במלחמת העולם הראשונה. 

בשנת 1928 התעוררו דיירי החושות בכפר המצרי, כמו גם בעלי הבתים האמידים של אחוזות החוף במנשייה (לימים, שמה של חברה עירונית שנוסדה במטרה "לטפל" במנשייה) לעוד בוקר חורפי שלאחר ליל סערה, שיפשפו את העיניים ולא האמינו. אל החוף ניסחפה אוניית המטען לורד ביירון, שהניפה את הדגל הבלגי. בימים הבאים הפכה האונייה לאטרקציה, כשהתאפשר לתושבי יפו ותל אביב להגיע רגלית אל גוף הספינה וחלקם אף טיפסו על הסיפון. בהמשך, תוקן שלד האוניה והיא נגררה למספנה אירופאית שם זכתה לשיפוץ מקיף.

על המצוק ובו שרידי הכפר המצרי נבנתה בשנת 1999 טיילת המחברת את חלקו הדרומי של פארק צ'רלס קלור עם אזור חומת הים של יפו צפונית לנמל. לצד הטיילת פעלו ופועלות מספר מסעדות כמו אורגדה, אצל פיני בחצר, והמסעדה של מרגרט תייר. בתמונה השניה נראה הכפר המצרי בתצ"א בריטית מינואר 1946. צפונה מהכפר המצרי התפתחה מאוחר יותר השכונה המוסלמית אירשיד (סכנ'ת אל ראשיד). גם תושביה מקורם במצרים.קטע תצ"א. הכפר בשנת 1949.


1928. אל החוף ניסחפה אוניית המטען לורד ביירון, שהניפה את הדגל הבלגי. 

את בתי הכפר המצרי החליפה שורת מסעדות. צילום: 2007.

הכפר המצרי בתצ"א בריטית מינואר 1946.

בתי הכפר המצרי. בהמשך נראים בתי שכונת אירשיד
צילום: רודי ויסנשטין. באדיבות שמוליק תגר.