בית הכנסת אליהו הנביא
מאת דני רכט


במבנה בולט החולש על צומת הרחובות לוינסקי וזבולון שבשכונת מרכז מסחריפועל משנת 1931 בית הכנסת אליהו הנביא. ראשיתו באגודת עזרת חולים שהוקמה על ידי פעילים ספרדים כבר בשנת 1924. משאת נפשם של פעילי האגודה היתה להקים מרפאה למעוטי יכולת ובית כנסת. 

למרות שבראש האגודה הועמד הרב עוזיאל כנשיא של כבוד, התנהל איסוף התרומות בעצלתיים. בתחילת שנת 1929 התקיימה ישיבת פעילים בבית הרב עוזיאל ברחוב מוהליבר. במפגש זה הודיע אחד הפעילים, אליהו פרחיה-כהן, שהחליט לתרום את מגרשו שבשכונת מרכולת (מרכז מסחרי ג') לטובת האגודה למטרת הקמת בית כנסת ומרפאה. אלא שהמגרש היה קטן עבור שני המבנים שתוכננו. שלושה חודשים אחר כך, החליט מר חננאל כהן, לתרום לאגודה את מגרשו בתוספת סכום נכבד של 150 לא"י. אלא שמגרשו של האדון כהן יוצא בולגריה, היה בשכונת נווה שאנן. בברכתו, מכרה אגודת עזרת חולים את המגרש ובכסף שהתקבל, נרכש מהאחים צארום מגרש ברחוב זבולון 18, בצמוד למגרש שנתרם על ידי אליהו פרחיה-כהן. כסף לבניית שני המוסדות לא היה. והוחלט שבשלב ראשון ייבנה בית הכנסת. אבן הפינה הונחה בט"ו באב תרפ"ט, 21 באוגוסט 1929.

ברשימות ובספרים המתעדים את פועלו של המהנדס יהודה מגידוביץ' (1886-1961) בתל-אביב נכללים בניינים רבים, אך ידוע שמגידוביץ' בנה בתים נוספים בעיר שנשכחו, נהרסו ו/או לא זכו לתיעוד. במהלך התחקיר שקדם לכתיבת ערך זה התברר שבית הכנסת אליהו הנביא הוא אחד מהם ושבית תפילה זה תוכנן ונבנה על ידי מגידוביץ' במהלך שנת 1930.

בית הכנסת נקרא על שמו של אליהו הנביא, אך גם מתוך רצון להנציח את הקדש אליהו פרחיה-כהן, תורם המגרש. לפי רשימת בתי הכנסת שהתפרסמה בגליון 11-12 של ידיעות תל-אביב (1933-1934), התפללו בבית הכנסת אליהו הנביא 150 מתפללים קבועים. גבאי בית הכנסת היה יוסף נסים מזרחי, ממייסדי אחוזת בית (ביתו היה ברחוב הרצל 15). אגודת עזרת חולים הוקמה על ידי פעילים ספרדים בשנת 1924.

התורמים והמשתדלים. צילום: יעקב שלמה לוי,  2014. 


בית הכנסת אליהו הנביא בפינת הרחובות לוינסקי 44 וזבולון 16 בשכונת מרכולת (מרכז מסחרי ג'), בחלקה הימני של התכנית. מרפאת עזרת חולים בחלקה השמאלי (חלקו השני של הפרוייקט שיזמה האגודה). תכנית מתוך ארכיון מנהל ההנדסה.

חזית בית הכנסת אליהו הנביא הפונה לרחוב זבולון. בצד שמאל נראה בית מרפאת עזרת חולים.

חזית בית הכנסת אליהו הנביא הפונה לרחוב לוינסקי. צילומים: הניה מליכסון, 2011.

פנים בית הכנסת. צילום: יעקב שלמה לוי, 2014.