ביח"ר רענן (ליבר) / מגדל אביב ליבר
מאת דני רכט


המגרש בן ששת הדונם סמוך לקצה הצפוני של שכונת הטמפלרים ואלהלה לשעבר, בצמוד למתחם האטד. היה במקור חלק מהמגרש המאחד אשר נגאל על ידי חברת גאולה. בשנת 1917 נרכש המגרש על ידי מר רענן שהקים במקום את מפעל השוקולד שלו. המפעל פעל עד שנת 1926. בעקבות פשיטת הרגל של בית החרושת רענן, נרכש המקום על ידי של ישראל ליבר ופעל עם מכונות חדישות יותר במבנה אשר תוכנן על יד יצחק שוורץ (שן צור). בית החרושת ליבר התמזג בשנת 1970 לתוך קבוצת עלית. 

מדובר כיום במגרש חניה גדול ובמספר מבנים נטושים בין תוואי המסילה לדרך יפו תל אביב, צפונית לרחוב פינס. ותיקי העיר זוכרים כי המקום שימש בסוף שנות השמונים כאחד מהמיקומים היותר מגניבים של שוק קחתן מאחורי הבית של רומנו (בהפקת עיתון העיר). השטח היה בבעלות שטראוס-עלית והאחים עופר וסופו שנמכר בשנת 2006 תמורת סכום הגון לצורך הקמת עוד פרוייקט מגורים יוקרתי (בגובה של 32 קומות) שיהיה חלק מטבעת המגדלים החונקת (לאט, אבל בטוח) את נווה צדק.  ליבר היה גלגולו של בית החרושת רענן שפעל במקום עד שנת 1926. בחלק הימני של התמונה ניתן לראות קטע של חומת האבן שנבנתה לאורך מסילת הרכבת יפו - ירושלים. ומאחורה, מציצה החזית האחורית של בתי קורדיאנסקי. תמונה (1922) מתוך אוסף הדי אור.

בית החרושת רענן לאחר הוספת הקומה השניה. השם נשתמר ברחוב סמוך.

בית החרושת ליבר 1931. מבט מבפנים.

1989-1990. ארוע שוק קחתן מאחורי הבית של רומנו. ייזום: עיתון העיר. הפקה: אלי לוי.  2015-2016. מגדל יוקרה במתחם ליבר, אתר שוקחתן לשעבר.  צילום: נירי גתמון.

מרץ 2013. החלה בניית מגדל אביב ליבר בתכנון משרדי האדריכלים של אבנר ישר וגל מרום.

בית החרושת רענן לאחר שנרכש והורחב ע"י אדון ישראל ליבר בפרסומת של חברת השוקולד. באדיבות גיל פנטו. 

צילום משנת 2008. בחודש יוני 2010. המועצה הארצית לתכנון ובנייה מאשרת את תכנית המגדל במתחם ליבר למרות התנגדויות הרבות של ועדי התושבים של השכונות פלורנטין ונווה צדק בדרום תל אביב, החברה להגנת הטבע, ועמותת אדם טבע ודין. בחודש מרץ 2011 החליף שוב המגרש ידיים. הפעם תמורת מאתיים מליון ש"ח. 

פרסומת של בית החרושת רענן משנת 1923.

מודעה משנת 1954. בית החרושת ליבר היה הראשון לייצר ולשווק את שוקולד המקופלת.