בית יהודה אהרונוף
מאת דני רכט


בספר י. מגידוביץ, אדריכל (הוצאת משרד הבטחון, 1993) שנכתב כהמשך למחקר מקיף, ניסה הכותב, פרופ' גלעד דובדבני, למפות את מפעל הבניה רחב ההיקף של מגידוביץ' בתל אביב. גם הספר אדריכל יהודה מגידוביץ, האומן מאומן (בהוצאת המשפחה, 2015) מאת ד"ר יואב חצרוני ורות מגידו-חצרוני (נכדת האדריכל) מזכיר כל בית ידוע בתל-אביב שנבנה על ידי המהנדס-אדריכל. אולם מאחר ומגידוביץ' בנה מאות בתים בעיר (יש האומדים את מספרם בכחמש מאות), יש עוד בתים רבים שנשכחו, נהרסו ו/או לא זכו לתיעוד. כעת מתברר כי מגידוביץ', האדריכל שהיה מחשובי בוניה של תל-אביב וכיהן כמהנדס העיר הראשון (בשנים 1921-1923), בנה גם במגרש מס' 80 בשכונת מרכז מסחרי א'. זהו הבית ברחוב הרצל 40 פינת רחוב לוינסקי 20 אותו בנה מגידוביץ עבור יהודה אהרונוף. כנהוג בשכונה זאת, יועדה קומת הקרקע למסחר ולמלאכה, והקומות העליונות למגורים.

משנת 1929 פעל בבית אהרונוף בית החרושת לסריגה טריקוטז' בבעלות חיים אוטשקובסקי ול. קלטניק (אח"כ שותפות קלטניק ונתנאל. ובהמשך קלטניק ובניו). נכון לאותה העת, היה זה בית החרושת הגדול בארץ ישראל לבגדי צמר ובמקום ייצרו גם בגדי ים (בגדי רחצה בלשון התקופה). ברישוי בית החרושת מול העיריה טיפל המהנדס שמואל בלדר.

בסוף שנות השלושים פעל  בבית אהרונוף מלון הרצליה. מלון זה שראשיתו בשנת 1880 ביפו כפנסיון הגברת מרים הורביץ, נדד בין כמה וכמה כתובות ביפו ואחר כך בתל-אביב עד שנבנה ביתו ברחוב השחר (מבנה ששימש משנות השלושים את בית הספר השחר). בשנת 1926 עבר המלון לביתו החדש והמרווח ברחוב אלנבי 115. אך המצב הבטחוני הרעוע שהביא איתו משבר כלכלי, אילץ את בעליו (פנחס הורביץ, בנה של מרים) לסגור את מלונו הנאה על ארבעים חדריו (הבניין התפרסם בהמשך כבית הוועד הפועל של ההסתדרות) ולפתוח אותו מחדש בשדרות רוטשילד 30 (מקודם פנסיון הוס). המוסד לא נעלם מרחובות תל אביב וגלגולו המאוחר (האחרון, כפי הנראה, לאחר חמישים שנות פעילות) של מלון הרצליה היה בקומות המגורים של בית יהודה אהרונוף בשכונת מרכז מסחרי.


המהנדס יהודה מגידוביץ' (1886-1961). צילום באדיבות המשפחה.


תווית מלון הרצליה, תל-אביב א"י. באדיבות הדי אור.
בית יהודה אהרונוף בשכונת מרכז מסחרי. צילום: GSV 2015.

סגירת המרפסת בקומה השניה הוסרה בהמשך. צילום מתוך גנזך מנהל ההנדסה.

מודעת פרסומת (1929) לבית החרושת לסריגה טריקוטז'.