פסאג' התור 
מאת דני רכט


הלל טורקלטאוב (1870-1959) היה איש עסקים מצליח בפולין טרום מלחמת העולם הראשונה. הוא החזיק בבבעלות על קרקעות, כמו גם במפעל נייר. עם עלייתו לארץ בשנת 1920 ייסד חברת נדל"ן חדשה שנקראה "התור". תרגום שם משפחתו לעברית. גם בארץ המשיך לסחור בנייר. אך כמו ספסרים אחרים, הוא קנה מגרשים בזול, מכר ברווח. ועסק גם בהשכרת דירות לצרכי מגורים ומסחר. בראשית שנות השלושים רכש טורקלטאוב  את בתי קודריאנסקי  ומיקם בהם את משרדי חברת הנדל"ן שבבעלותו.

באמצע שנות השלושים החל בבניית פרוייקט הדגל של חברת התור. בניין מסחרי מודרני ובו פסאז' מקורה, אשר "נבנה לפי השיטה הטכנית הכי חדישה דוגמת הפסז'ים באירופה". הבניין הגדול נבנה על ידי המהנדס חיים מוניה סוקולינסקי שהיה פעיל מאוד בבניית העיר באותה התקופה (מעונות פועלים א'בית חרושת המגן ועוד). בית פסאג' התור נבנה בקו התפר בין שכונות פלורנטין ומרכז מסחרי. פינת הרחובות הרצל 61 ווולפסון 79. אזור עסקים הומה אדם כבר בשנות השלושים.מודעה בעתון דבר, 21-01-1935.


חברת התקליטים הד ארצי נוסדה בשנת 1948 ופעלה בראשית דרכה מבית פסאז' התור. מודעה מתוך המדריך הכחול, 1950-1951. בית פסאז' התור לאחר סיום הבנייה.

במהלך הבנייה.

המסדרונות וחדר המדרגות.

צילומים: יצחק קלטר. באדיבות האדריכלית נעמי עשת.