בית יעקבזון
מאת דני רכט


בשנת 1936-1937, כחמש עשרה שנים מתחילת בנייתה של רמת השרון (שכונת החשמל), בנה האדריכל עמנואל הלברכט יוצא אזור בוקוביינה (בגבול רומניה ואוקראינה) בית מגורים פינתי מרשים ובו חנויות בקומת הקרקע בפינת הרחובות לבונטין ומקווה ישראל, בגבול השכונה.  הקמת רציף קבוע לתחנת הרכבת יהודה הלוי ובית המכס הסמוך, הביאה לביקוש רב של שטחים (בעיקר מסחרים) ובעקבותיו, בנייה של מספר בתים בסגנון הבינלאומי בסביבה זאת באמצע שנות השלושים. הידוע שבהם הוא בית הדר. עם התחדשות שכונת החשמל והביקוש הגובר למגורים במרחק שתי דקות הליכה משדרות רוטשילד, השתפץ (2011) בית יעקבזון בהנחיית אדריכלית השימור ניצה סמוק. 

עם התכנסות הבריטים אל תוך אזור בטחון נתפסו על ידם בתים בסביבת בית הדר ולאורך רחוב מקווה ישראל. בצילום של בנו רותנברג נראים חיילים עברים מפנים את המחסומים ואת התיל הדוקרני עם עזיבת הבריטים. התמונה צולמה בפינת רחובות לבונטין ומקווה ישראל. ברקע נראה בית יעקבזוןבית יעקבזון בצילום מסוף שנות השלושים.

בית יעקבזון בפינת הרחובות לבונטין ומקווה ישראל (תחנת הרכבת ברקע). צילום: יונס רודולף, 1938.חיילים עברים מפנים את המחסומים ואת התיל הדוקרני עם עזיבת הבריטים. התמונה צולמה על ידי בנו רותנברג בפינת רחובות לבונטין ומקווה ישראל. ברקע נראה בית יעקבזון.