מודל פארם 
מאת דני רכט


בין דרך בגין לרחוב החשמל, בתוך מתחם חברת החשמל ("החצר") עומד מבנה יוצא דופן הבנוי כורכר. זהו בית החווה של מודל פארם (החווה לדוגמא) שפעלה בסביבה זאת באמצע המאה התשע עשרה. חווה שהוקמה על ידי אגודת המסיון האנגלי במטרה להמיר את דתם של היהודים. מדרום לו, בסמוך למגדל המים ברחוב החשמל, עוד אפשר לראות את באר החווה החקלאית לשעבר. בשנת 1998 שוקם המבנה ההיסטורי והוא משמש את דירקטוריון חברת החשמל. 

רוב שטח חוות מודל פארם היה נטוע פרדס. בחלק מהשטח היתה מחצבה שתוצרתה שימשה לבניית בתי העיר. בשנת 1923 נרכשה הקרקע. על רוב שטחה נבנתה שכונת רמת השרון (שכונת החשמל). יתרת השטח (כ-35 אחוז) הפך למתחם חברת החשמל הארץ-ישראלית מייסודו של פנחס רוטנברג (1879-1942) והוקמה בו תחנת הכוח הראשונה שסיפקה חשמל לבתי העיר ולאחר תקופה קצרה, גם לעיר יפו..

בספרו בתי תל-אביב יפו מספרים כתב פיני בן-שחר (1925-2017) על החווה לדוגמא: "בשנת 1856 רכש שליח המיסיון האנגלי, א. א. אייזקס, חלקת אדמה לא הרחק מיפו, במטרה להקים עליה חווה לדוגמה. ואמנם נקרא המקום באנגלית: מודל פארם. באמצעות הקמת החווה קיוו המיסיונרים למשוך אליהם יהודים מתושבי יפו, להעסיקם ולהכניסם תחת כנפי הנצרות. הניסיון לא הצליח; יהודים לא הגיעו, ולא חלפו ימים רבים והמקום נעזב. לאחר יסוד העיר תל-אביב נרכש המקום על-ידי יהודים, ובו הקימה חברת החשמל בראשות מייסדה, פנחס רוטנברג, את המפעל הראשון להספקת חשמל לעיר העברית. ב-1923 הוארו לראשונה הרחובות, וב-1926 – הבתים. כיום משמש המקום משרד ראשי של החברה ושוכן בין דרך פתח-תקווה לרחוב החשמל". בית החווה של מודל פארם (החווה לדוגמא). צילום של פיני בן-שחר (1925-2017) משנות השישים.

עובדי החברה יוצאים מחצר תחנת הכוח ברחוב החשמל בדרכם להתקין עמוד חשמל ברחובות העיר. צילום מתוך ארכיון חברת החשמל.

בית החווה של מודל פארם בציור של יעקב טראוב.  

שלוש דורות של בנייה במתחם 'החצר' של חברת החשמל: (1) מבנה חוות מודל פארם משנת 1856. (2) תחנת הכוח של רוטנברג משנת 1923. (3) מגדל חברת החשמל הנמצא בבנייה בעת הצילום. תצ"א משנת 1971. תודה לעידו ששון.

דרך פתח תקווה בשנות השלושים, תחומה בחומת כורכר. במרכז התמונה נראית תחנת הכוח הראשונה. ובשוליה, כמה מבתי שכונת היוקרה אז, רמת השרון (רחוב החשמל כיום). התחנה והשכונה נבנו בשטח חוות מודל פארם לשעבר.

תכנית החלוקה של אדמת מודל פארם, תרפ"ג 1923. תודה לשולה וידריך.