הגן הזואולוגי של ד"ר מרגולין
מאת דני רכט


ברחוב יהודה הלוי 12, במקום מגרש החנייה, עמד צריף ציבורי ששימש את מייסדי העיר כבית כנסת. כאן נמסרו בטקס חגיגי (1917) מפתחות השכונה לגנרל אדמונד אלנבי. בהמשך, לאחר המעבר לבית הכנסת הגדול, שימש המקום זמנית את בית הספר תחכמוני והמשך נמסר על ידי העיריה לידי הזואולוג והמחנך יהושע מרגולין  (הדוד יהושע בפי ילדי העיר), אשר הסב את חצר הבית לגן זאולוגי קטן. הגן הפך למכון ביולוגי בשנת 1932 והוכר כמכון ללימודים על תיכוניים. כאן השתלמו גננות ומורים לטבע. מאוחר יותר הפך לגרעין ממנו התפתחה אוניברסיטת תל אביב

בעיתון ילדי הקיבוצים (1943) נכתב: "ודאי רבים מכם ילדים מכירים אותי, את הדוד יהושע, אשר גן-חיות ומוזיאון לו בתל אביב ברחוב יהודה הלוי 12. רבים מכם ודאי ביקרו פעם ואולי פעמיים ויותר בגן זה וראו בעיניהם את הצבי ואת היעל, את התנינים ואת חזירי הבר, את השקנאים ושאר בעלי החיים... אין ברצוני לשוחח איתכם על בעלי החיים שבגן החיות שלי אלא על בעלי החיים שבגן החיות שלכם. ואם תאמרו כלום בקיבוצים ובקבוצות יש גני חיות? יש ויש. וכי גן עצי הפרי שלכם הוא רק גן של עצים? והוא גם גן חיות גדול. ואני אגלה לכם סוד: אוהב אני את גני החיות שלכם יותר מגן החיות שלי אשר בתל אביב. גן החיות שלי הוא בית סוהר לבעלי חיים...".

בספר תל אביב. עיר גלויה (הוצאת אחיאסף, 2009) מסופר כי בחלק מהבית הסמוך (יהודה הלוי 14). פעל מלון אספלנדה. מנהלו, אריה צ'רניאבסקי, סבל מריחות הגן הזואולוגי וטען בפני פקידי העיריה כי מי שמתארח במלון פעם אחת, איננו חוזר ללון בו. ולפיכך, נפגעת הכנסות המלון והוא אינו יכול לעמוד בנטל המס הנדרש ממנו. 

הדוד יהושע הלך לעולמו בשנת 1947. על שמו נקרא בית המדעים ע"ש מרגולין במכללה האקדמית אורנים. מפעל חייו, המכון הביולוגי-פדגוגי, הועבר בשנות החמישים למתחם האוניברסיטאי שהתפתח בשטח אבו כביר. בשנת 1981 עבר המכון שוב אל רחוב קלויזנר, אדמות הכפר שייח מואנס לשעבר, שם הוא פועל מאז.

תודה לשולה וידריך.עופות בגן החיות של המכון הביולוגי-פדגוגי שניהל הד"ר מרגולין. צילומים משנת 1943.

הגן הזואולוגי של ד"ר מרגולין. צילום מהארכיון ההיסטורי של עיריית תל אביב.

הזואולוג והמחנך יהושע מרגולין  (הדוד יהושע בפי ילדי העיר).

החינוך לטבע. משנת יהושע מרגולין. הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1957.

הודעת העיריה על העתקת שוק ארבעת המינים באופן זמני ממדרחוב הר סיני אל שטח המכון הביולוגי-פדגוגי לשעבר, 1969.