בתי קודריאנסקי
מאת דני רכטצמד הבתים התאומים ברחוב יהודה הלוי 6-8 על גבול נווה צדק, נבנו על ידי יוסף קודריאנסקי ושותפיו בשנת 1920 ומתחרים עם בית טרכטנגוט הסמוך (ברחוב לילנבלום פינת הראשונים, רחוב התקווה לשעבר) על התואר "הבית בן שלוש הקומות הראשון בעיר". בבית שתוכנן על ידי האדריכלים הירושלמים ויליהלם הקר ואליעזר ילין גרה משפחת קודריאנסקי ושאר הדירות הושכרו. 

בשנת 1942 הפך הבניין לתחנת המשטרה העברית של תל אביב. ושנים אחר כך החליף אותה בית הדין לעבודה. בשנות התשעים ובתחילת האלף היו הבתים נטושים ושימשו בית להומלסים. אך תנופת הפיתוח בסביבה לא פסחה גם על בתים אלה ויזם נדל"ן הפך אותם בשנים 2010-2012 לשש דירות יוקרה ענקיות (200-300 מ"ר כל דירה) במחירים שהתחילו בשני מליון דולר. משרד האדריכל אמנון בר אור עסקו בשימור ובר אוריין אדריכלים בעיצוב הפנים של המבנה הייחודי. בחודש יולי 2010 נמכר פנטהאוז הזכוכית המתוכנן במחיר של 5.8 מליון דולר (18 מליון ש"ח).

הגב' פנינה ויט מוסיפה כי שותפיו של יוסף קודריאנסקי לפרויקט היו בן ציון רוחימוביץ, בנימין קודריאנסקי, מקס פודליאשוק ובן ציון רוחימוביץ'. האחרון שאף התגורר בבניין, וקודם לכן היה ממייסדי שכונת נחלת בנימין.


בתי קודריאנסקי לפני עבודות השימור והבנייה, 2008.

בתי קודריאנסקי  לאחר סיום השיפוץ.  

צילומים: הניה מליכסון, 2012.

הדמיית הפרוייקט שנבנה במקום בשנים 2010-2012.
בתי קודריאנסקי והרבה חול.
תחילת רחוב יהודה הלוי עם בתי קודריאנסקי משמאל. צילום של אברהם סוסקין מאמצע שנות העשרים.

המהנדס וילהלם הקר יושב על המדרגות משמאל. צילום משנת 1913 באדיבות נדב מן, ביתמונה.