בית דיסקין 
מאת דני רכט


בית החולים הדסה החל לפעול בעשור השני של המאה הקודמת מדירה באיזור מנשייה / נווה שלום  בקרבת מלון בלה ויסטה. ב-1919 פתח בית החולים קליניקה נוספת בבית משפחת אהרון ודבורה דיסקין  ברחוב גרוזנברג 14 אותו בנה הקבלן שמואל וילסון.  הרחוב שהתפתח באותו העשור נקרא על שמו של הפרקליט היהודי אוסקר גרוזנברג שהותיר רושם עצום ברחבי העולם היהודי עם זיכויו של מנדל בייליס במשפט המתוקשר. בית דיסקין שימש את בית החולים הדסה בתקופה של שנה וחצי, עד לחודש נובמבר 1921. אחר כך נדד שוב בית החולים, אל בית מלון ספקטור ברחוב נחלת בנימין 18

פרופ' גדעון ביגר מוסיף כי "ארגון הדסה החל לפעול בארץ לאחר כיבוש ירושלים ויפו על ידי הבריטים. נציגי משלחת רופאים יהודיים מארצות הברית הגיעה לארץ בשנת 1918 ופעל בירושלים וביפו. התחילה לפעול מבניין בנוה שלום, ומשם לבית דיסקין. פעולתה שם הייתה כמרפאה ולא כבית חולים. רק כשעברו למלון החלו גם לאשפז חולים"

במקום בו היה בעבר בית דיסקין ניצב כיום בית א. יצחקי שנבנה באמצע שנות השמונים ונקרא על שם הקבלן אליהו יצחקי (1911-1986). מבנה זה הוא מהבתים האחרונים שבנה הקבלן.


בית א. יצחקי. צילום: GSV 2011
בית דיסקין. הצילום באדיבות שולה וידריך.חזית בית דיסקין בתקופה בה שימש את בית החולים הדסה. הצילום באדיבות אדריכל שמואל גילר.