כרם הגרמנים
מאת דני רכט


הסוחר צבי סטרכילביץ אשר פעל בפתח תקווה כמשווק נפט מטעם מאיר דיזנגוף, עקר אחרי המלחמה העולמית לתל אביב. כסוחר חומרי בניין נהנה סטרכילביץ' מהפיתוח העירוני ועשה הון. הוא עקב בעניין רב אחרי התפתחותה של שכונת מרכז מסחרי על חלקיה השונים, ובשנת 1924 רכש מגרש בו התגוררו גרמנים טמפלרים בקרבת כיכר המושבות ובית הדואר המרכזי לשעבר (בתמונה), סביב רחוב דה פיג'וטו (שנקרא בעבר רחוב הגשר) והקטע האחרון ברחוב אלנבי של ימינו. יותר מעשר שנים קודם לכן, ניסתה חברת גאולה לרכוש את כרם הגרמנים כחלק מעסקת המגרש המאחד, אך ללא הצלחה.

בשני צידי רחוב דה פיג'וטו בנה סטרכילביץ שכונה מסחרית חדשה ובה רצף של בתים בבנייה טורית. הוא פנה לעיריה בבקשה שיסללו את רחובה הראשי של השכונה החדשה, אלא שעסקני העיר ענו לו שמדובר ברחוב "פרטי" לו אין העיריה האחראית. ובצר לו, סלל סטרכילביץ' את הרחוב על חשבונו. על שמו של סטרכילביץ'  נקרא רחוב קטן בשרונה המתחדשת.סוף שנות העשרים. בתי המסחר ברחוב הגשר בשכונת כרם הגרמנים. לימים רחוב דה פיג'וטו. 

מכונית ריגאל סטארליינר הארדטופ, מודל 1953 חונה ליד בית הדואר המרכזי ורחוב דה פיג'וטו, שכונת כרם הגרמנים. מאחורי המכונית מתנהלת פעילות כספית ערה של חלפני השוק השחור. צילום: William Van De Poll, אביב-קיץ 1962.

צילום: רחל רמרז, 2009.
בית דואר אלנבי לשעבר בשכונה (אלנבי 130 פינת יהודה הלוי) נבנה בשנת 1930 עבור משפחת לאלו ע"י יהודה מגידוביץ', מחשובי בוניה של תל אביב. בסגנון המשלב אקלקטיקה ומודרניזם.  בסמיכות לרחוב פיג'וטו ולבית הדואר פעל במשך שנים השוק הפולני.

רכישת אדמת כרם הגרמנים בשנת 1924 איפשרה את סלילת המשך רחוב אלנבי מעבר למסילת הברזל ופיתוח מרכז תחבורה בצומת כיכר המושבות. צילום משנות השלושים. תודה לשמוליק תגר.