דואר אלנבי ומחסום הרכבת
מאת דני רכט


כחלק מבניית השכונה המסחרית כרם הגרמנים שבבעלותו, יזם צבי סטרכילביץ' גם בנייה של בית דואר מרכזי חדש לעיר בשולי השכונה (אלנבי 130פינת יהודה הלוי). הבניין נבנה בשנת 1930 ע"י יהודה מגידוביץ', מחשובי בוניה של תל אביב. בסגנון המשלב אקלקטיקה ומודרניזם. עיקר פעילות הסניף התרחשה בחזית הפונה לרחוב אלנבי, אולם הגישה אל תיבות הדואר הפרטיות היתה מרחוב דה פיג'וטו. שם גם נמצא שלט הזכרון: "בית מרדכי לאלו ניבנה ע"י צבי סטרכילביץ בשנת 1930- עבור הדואר המרכזי".

בקומה ב' של בית הדואר שברחוב אלנבי פעל בתחילת שנות השלושים מטבח ויצ"ו. מסעדה עממית זולה שהופעלה על ידי תלמידות המחלקה למשק בית בבית הספר של ויצ"ו שפעל בדרומה של שכונת צ'לנוב. בית הספר נדד למושבה החקלאית נחלת יצחק ובמקומו נבנה שוק העליה.

הבית חלש על הצומת המרכזית של מרכז העסקים המתפתח של תל אביב. ובפתחו, חצתה הרכבת את רחוב אלנבי בדרכה מ/אל תחנת הרכבת של יפו. בשנת 1950 פורקה המסילה. והרכבת החלה את מסעה לירושלים ולדרום הארץ מתחנת הרכבת יהודה הלוי ברחוב הרכבת (והחל מ-1970, מתחנת הרכבת דרום). הכיכר הרחבה שנוצרה לאחר פירוק המסילה שימשה לחנייה (בקטע מצפון לרחוב אלנבי), ולפעילות השוק הפולני בקטע הצמוד לבית דואר אלנבי.

בית הדואר ברחוב אלנבי פעל כמעט שבעים שנה. עם הפסקת פעילותו בסוף האלף הקודם הפך המבנה למועדון לילה.
עץ הגג. השקמה הענקית שניצבה בעבר ממערב לצומת הדואר.


מחסום הרכבת במפגש הרחובות אלנבי ויהודה הלוי, במבט לכיוון צפון.

מפרקים את מסילת הברזל. צילום: פריץ שלזינגר, 1950.


א


שלט הזכרון: "בית מרדכי לאלו ניבנה ע"י צבי סטרכילביץ בשנת 1930- עבור הדואר המרכזי". צילום: קובי לידרמן, 2016.

בקומה ב' של בית הדואר שברחוב אלנבי פעל בתחילת שנות השלושים מטבח ויצ"ו. הצילום (יוסף שוויג, 1933) הוא הזדמנות להתרשם מחזיתו המקורית של הבית. תודה לשמוליק תגר.

בניית בית הדואר ברחוב אלנבי.

מפגש רחוב אלנבי ומסילת הברזל. מבט לכיוון מערב.  צילום: זולטן קלוגר, 1934

רכבת בקו יפו - ירושלים חוצה את רחובות תל אביב. צילום זולטן קלוגר, 1935.


שטפון בצומת הרחובות אלנבי ויהודה הלוי, נובמבר 1945.   בית הדואר במרכז התמונה. לצידו, החומה שתחמה את תוואי מסילת הרכבת יפו-ירושלים. צילום: פאול גולדמן.