בית ארמון / אנדרטת יורדי הסירה
מאת דני רכט


על גבעת כורכר, בקו התפר שבין פרדסי שייח מואנס לים החולות ממערב (עליו נסללו מסלולי שדה דב) בנה שייח ערבי בית מפואר וגדול. ותיקי שיכון עממי רמת אביב שנבנה ממול זוכרים בעיקר את חלונות הארמון המחודדים בסגנון גותי. הבית, מתקניו והבאר הוקפו בחומה הנראית היטב בצילומי אוויר תקופתיים. בית שהיה סמוך לקצה המזרחי של מסלול הנחיתה בשדה דב ששימש במלחמת העצמאות את חיל האוויר. 

במהלך המלחמה ולאחריה למקום נכנסו למקום שכונה בית ארמון תריסר משפחות עולים. בתחילת שנות השישים הרחיבה העיריה את הכביש לחיפה בשני שלבים. תחילה נהרסה החומה המזרחית, חלק מהחצר ובתי השימוש של המתחם. ובהמשך, נהרס שאר המתחם. לתושבים הוצע פיצוי של חמשת אלפים לירות למשפחה (שלא הספיק לרכישת דירת שיכון) או מעבר לבתי הכפר שייח מואנס. פתרון שגם אותו דחו התושבים. בתום משא ומתן ארוך, פונו התושבים באמצע שנות השישים. אז גם נהרס המבנה והוסרה גבעת הכורכר. בהמשך נבנתה בסביבה שכונה חדשה - תכנית ל'

במקום בו היה בית ארמון נסלל שביל הולכי רגל היוצא מרחוב יהודה בורלא (בין הבתים 32-34) עד לדרך חיפה. במרכז השביל כיכר ובה אנדרטה לזכרם של יורדי הסירה. יצירה של הפסלת נחמה אופק (1914-1996) בה נראית סירה טבועה כשחציה שקוע בים. כשבין הגלים נראים ראשים, ידיים, רגלים ונעליים של האנשים הטובעים. על האנדרטה נרשם: "גל-עד לכ"ג יורדי הסירה, חברי ההגנה חלוצי הימאות העברית הלוחמת, מראשוני הפלמ"ח אשר יצאו בשליחות העם להכות באויב הנאצי בחופי טריפולי שבלבנון. ביום כ"א באייר תש"א, 18/5/1941, הפליגו לדרכם האחרונה ממנה לא חזרו".

בויכוח אם יש להנציח רק את עשרים ושלושה הבחורים הארץ-ישראלים שנהרגו במשימה בחוף טריפולי בלבנון, או להנציח גם את החלל ה-24 - קצין המודיעין הבריטי שליווה אותם, נמצאה כאן פשרה תמוהה. הכותרת מציינת את כ"ג יורדי הסירה. אך ברשימה המפורטת נוסף גם שמו של הבריטי, מייג'ר סר אנטוני פלמר. בנוסף, יורדי הסירה כבר הונצחו בתל-אביב ברחוב בצפון העיר ובאנדרטת זכרון על גדת הירקון, בסמוך למקום בו התאמנו.


עוד בסביבה:
.. מלון רמת אביב / סביוני רמת אביב... 
.. בית זהרה ...
.. האנגר פלסטיין איירווייז ..שיפולי גבעת הכורכר עליה ניצב היה בית ארמון לצד הכביש לנתניה (בגרסה דו-מסלולית) ותחנת האוטובוס בית ארמון. צילום: פאול גרוס, 1960.

מתחם בית ארמון לאחר הרס החומה המזרחית וחלק מהחצר לטובת הרחבת דרך חיפה. תצלום אוויר משנת 1964.

אנדרטת יורדי הסירה בשטח חצר בית ארמון לשעבר.

בויכוח אם יש להנציח רק את עשרים ושלושה הבחורים הארץ-ישראלים שנהרגו במשימה בחוף טריפולי, או להנציח גם את החלל ה-24 - קצין המודיעין הבריטי שליווה אותם, נמצאה כאן פשרה תמוהה. הכותרת מציינת את כ"ג יורדי הסירה. אך ברשימה המפורטת נוסף גם שמו של הבריטי, מייג'ר סר אנטוני פלמר.

שביל הולכי רגל היוצא מרחוב יהודה בורלא (בין הבתים 32-34) עד לדרך חיפה. צילומים: הניה מליכסון, 2014.