מועדון הנוער אפקה
מאת דני רכט


לאחר הקמת המדינה יזמה העיריה פתיחה של מועדוני נוער בעיר. המועדון הראשון שנפתח היה בית הנוער העירוני א' שפעל בשכונת מנשייה בבית באידס אפנדי. חמשת מועדוני הנוער הראשונים הוקמו בשכונות מצוקה. אולם בהמשך הרחיבה העיריה את רשת המועדונים גם לאזורים מבוססים יותר.

בשנות החמישים, עם הקמת שכונת אפקה של מפקדי ההגנה באזור תל-אביב, הוקצה בחלקה הצפוני שטח נרחב לצרכי ציבור. שטח הנמצא כיום בין רחוב המתנדב לבין שביל שיקרא בהמשך רחוב שייקה אופיר. בפינה הדרום-מזרחית של השטח הציבורי, הקימה העיריה מועדון לצעירי השכונה. מועדון הנוער אפקה נחנך בתאריך 8 במרץ 1960 וכלל צריף ובו אולם להרצאות וכנסים וחדרי פעילות. 

לצד הצריף סללה העיריה רחבה ולארועים גדולים והקימה מגרש משחקים. המועדון הוקם בתקציב של שלושים אלף ש"ח. חלקו מתקציב העיריה וחלקו האחר מתרומות תושבי השכונה. עם פתיחתו היה זה המועדון העירוני ה-23 של העיריה. לצד פעילות לצעירי השכונה פעלו במקום גם חוגים למבוגרים.מועדון הנוער אפקה ברחוב המתנדב 27. צילום: GSV 2015. 

הרצאת אל"ם מאיר פעיל במועדון הנוער, 27.2.1969. במלאות 3 שנים לנפילתו של סג"מ צחי ברקאי (1947-1966). צחי גדל בשכונה ושיחק כדורגל בקבוצת הפועל אפקה.


יוני 1968. במלאות עשרים שנה לעצמאות ישראל יזמה העיריה הקרנת סרטים דוקומנטרים בשכונות העיר.