האנגר פלסטיין איירווייז
מאת שי פרקש, אבי משה-סגל


על הגבול בין תחנת הכוח רדינג לבין שדה דב הצבאי ניצב מוסך למטוסים. לפי אבי משה-סגל, אוצר מוזיאון חיל האוויר בחצרים, זהו ההאנגר של חברת פלסטיין איירווייז מייסודו של פנחס רוטנברג, 1937 שנבנה בשדה תל-אביב על מנת לשרת את מטוסי החברה. ההנגר קיים בשלמותו עד היום.

בתמונה הראשונה על גג ההאנגר נראה תותח נ"מ ונראה שהתמונה צולמה בשנת 1948 לאחר התקיפה המצרית. בקדמת הצילום מטוס R.W.D-13 מתוצרת פולין שהגיע ארצה בשנות הארבעים. באותו העשור היו בארץ שני מטוסים מסוג זה. שניהם היו שייכים לבעלים פרטיים. שניהם גוייסו ל"שירות אוויר" של ההגנה במלחמת העצמאות ובהמשך גם טסו מעט גם בחיל האוויר.

ההנגר נמצא בשטחה של תחנת הכוח רדינג ומשמש כמחסן לוגיסטי של חברת החשמל. במלחמת העצמאות שימש ההנגר לחניית ולאחזקת מטוסי ״טייסת תל-אביב״ (או ״טייסת א׳״) ב״שירות אוויר״ של ההגנה. לאחר הקמת צה״ל וכינונו של חיל האוויר הישראלי, מדובר בטייסת 100 של חיל האוויר.

ביום שבת, 15 במאי 1948, למחרת הכרזת המדינה על-ידי בן-גוריון, נפתחה התקפת חיל האוויר המצרי על תל-אביב בתקיפת השדה על ידי רביעיות של ספיטפיירים מצריים שהמריאו משדה אל-עריש. בתקיפותיהם נהרגו 6 עד 8 חיילים ונפגעו מטוסי ״טייסת תל-אביב״, שחנו בשדה. אש נגד מטוסים נפתחה לעבר המטוסים התוקפים. מרבית הכלים שירו השתייכו לגדוד הנ״מ הראשון והיחיד: גדוד ״הס״ (היספנו-סוויסה, יצרנית תותח 20 מ״מ שהיה אמל״ח עיקרי של הגדוד) בפיקודו של המג״ד שלום חרמון ז״ל (לימים מרקיד ריקודי העם הלאומי).

ידידיה (אדי) קפלנסקי (1925-2005), לשעבר טייס מח״ל יהודי מקנדה, חקר את הסוגיה מי בסיכומו של דבר הפיל את מטוס הספיטפייר המצרי שנחת נחיתת אונס בחוף ימה של הרצליה (בקרבת מלון אכדיה של היום) והגיע למסקנה (אותה פרסם בתחקירו בבטאון חיל האוויר). אדי גילה שאש נורתה על ידי שבעה כלים: תותחי 20 מ״מ ומקלעים והגיע למסקנה שמי שפגע והפיל הוא מתנדב מח״ל יהודי אמריקאי בשם סם רוז, שירה לעבר הספיטפייר של מחמוד באראכת במקלע ״בזה״ צ׳כי מגג ההנגר! בקרבת גג ההנגר נראים עד עצם היום הזה סימני פגיעות של ירי תותחי הספיטפיירים המצריים.


עוד בסביבה:
.. מלון רמת אביב / סביוני רמת אביב... 
.. בית ארמון / אנדרטת יורדי הסירה ...
.. בית זהרה ..


תחנת הכוח רדינג והמנחת (לימים שדה דב). תצלום אוויר משנת 1939. במרכז הצילום נראה ההאנגר של חברת פלסטיין איירווייז.
מטוס R.W.D-13 מתוצרת פולין והמוסך למטוסים בשדה דב. צילום משנת 1948, מתוך אוסף חנה ינאי.
  
ההאנגר של חברת פלסטיין איירווייז.

סלילת מסלול המנחת. ברקע נראה ההאנגר של חברת פלסטיין איירווייז. צילום: מלבסקי, 1939.