גן הוואי (אל-עלמיין)
מאת דני רכט


מועדון לילה ומסעדה מצפון לתל אביב על מי הירקון ומוקף פרדסים. ובימינו, בשטח המיני גולף וליד גשר הירקון (גשר הקשתות). בימי מלחמת העולם השנייה צצה על חוף הירקון שורה של בתי קפה מזרחיים קטנים, וחיילי הצבא הבריטי ישבו בהם בצל סככות עשויות מחצלות. בית הקפה שהקים אִבְּרָאהִים אֶל-בֵּידָאס, תושב שֵיח' מֻוָּאנֶס בשטח הפרדס של המשפחה - נתרחב לאחר המלחמה וגדל, ואליו הצטרפו כשותפים גם חיילים יהודים משוחררים. בערבים נערכו בו מופעי בידור וניתן לו השם האקזוטי גן הוואי. בפי הערבים נקרא המקום אל-עלמיין

ב-10 באוגוסט 1947 בערב, בעקבות סכסוך בין פאוזי אַבּוּ קישק, בן שבט הבדווים שישב ממזרח להרצליה ורמת השרון, ובין בֵּידָאס, פרצו חברי כנופיה ערבית אל תוך גן הוואי ההומה, פתחו באש והרגו את בעל בית הקפה וכמה מאורחי המקום: הבדרן מאיר תְּאוֹמִי (אביו של השחקן עודד תאומי) חיים הָנְס בוֹקסְדוֹרףְ, אברהם וִינוֹבֶר, רִנָה סוֹל עֲמִיאֶל וסָאמִיר אֶל-בָּיידָאסְ. עדות אנינה קפלן: "ישבנו בגן הוואי . התזמורת ניגנה טנגו. לפתע ראינו אנשים עומדים בעמידה משונה, עם בגדי חאקי ומכנסיים קצרים. לא יכולנו לנחש מה הם יכולים לעשות. בֵּידָאס הבין וצעק להם בערבית: 'אחוי, אחוי. תפסיקו, אל תעשו את זה, חבל, חבל!' הם ירו, קצרו בקהל, והרגו את בֵּידָאס מול עינינו. רצנו החוצה ושכבנו בין השיחים."

לפי הגרסא הפלסטינית, הרקע לאירוע היה פלילי. בֵּידָאס סירב להשיא את בתו לאבו קישק, וזה בתגובה, שכר את כנופיתו של סייף א-דין (גם הוא בן שבט אבו קישק) כדי לשדוד את בית הקפה אלא שהשוד הפך לקרב יריות במהלכו נהרגו יהודים והאירוע קיבל לטענתם בטעות, אופי לאומי. מבנה גן הוואי נהרס בסוף שנות השבעים לטובת הרחבת הפארק. מוזר שאת האתר ההסטורי הזה הקפידה העירייה להרוס, בשעה שמאז, נבנו על חשבון שטח הפארק מאות רבות של מטרים מרובעים (מרכז דניאל לחתירה לדוגמא). 

בשנת 1948 נתפס מבנה גן הוואי על ידי הצבא והמקום הפך לבסיס אימונים הראשון של המשטרה הצבאית (שהוקמה באותם הימים). בתחילת שנות החמישים עבר מחנה האימונים למחנה צריפין.מחנה האימונים של המשטרה הצבאית. תודה ליונה שושני על המידע ועל הצילום.

גן הוואי בתמונה מתוך בתי יפו תל אביב מספרים ספרו של פנחס בן שחר.

מודעה על חללי הרצח בגן הוואי מתוך ידיעות עיריית תל אביב

סאמיר ביידאס, בעל בית הקפה גן הוואי, בתמונה שצולמה במרכז הכפר שייח מואנס מספר ימים לפני מותו.