בית משה עמיעז
מאת דני רכטבמקום הוילה המודרנית ברחוב קוממיות 6 בשכונת אפקה, ניצב בעבר ביתם של משה (1900-1977) ודניאלה (1899-2001) עמיעז. משה רויטמן נולד בעיר קישינב. אז חלק מרוסיה הצארית, וכיום בירת הרפובליקה של מולדובה. לאחר שסיים לימודי הנדסה בבלגיה, עלה עמיעז לארץ בשנת 1925 והתיישב בתל-אביב. 

מספר חודשים אחר כך החל לעבוד במחלקה הטכנית בעיריה. עבודה בה החזיק כמעט ארבעים שנה, עד לפרישתו. עמיעז היה יד ימינו של מהנדס העיר יעקב שיפמן (בן-סירה) בתקופה בה העיר התפתחה באופן דרמטי. בשנת 1935 מונה רויטמן כסגן מהנדס העיר. באותה התקופה הוא התגורר בדירה ברחוב בן-זכאי 3 בלב תל-אביב. בשנת 1951 החליף את שיפמן בתפקיד.

משימתו המרכזית עם מינויו לתפקיד מהנדס העיריה, היתה לחסל את משכנות העוני ברחבי העיר: שכונות צריפים דוגמת מחלול, צריפי נורדיה ושכונת הקווקזים. ופינוי המעברות שהוקמו בשוליה, דוגמת מעברות סלמה, אבו כביר ומעברת יד המעביר (לימים שכונת נווה שרת). בהמשך הוביל עמיעז את התכנית להקמת סיטי חדש לתל-אביב בשטח מנשייה. בתקופת כהונתו כמהנדס העיר תכננו עמיעז וצוותו מספר מוסדות חינוך ותרבות. בינהם בית הספר דרויאנוב בשטח מגרש הדקלים לשעבר, בית האשה (ע"ש מניה ביאליק) בשטח בוסתן בית ביאליק ועוד.

את עמיעז החליף בתפקיד מהנדס העיר יהודה רבינוביץ' שניהל קודם את המחלקה הטכנית של הסוכנות היהודית. לאחר פרישתו מונה עמיעז לעמוד בראש צוות תכנון שתפקידו היה להכין תכנית אב חדשה לעיר. משה עמיעז נפטר בתחילת שנת 1977 והוא קבור בבית הקברות נחלת יצחק. לצידו קבורה רעייתו דניאלה שהאריכה ימים והלכה לעולמה בגיל 103. 

בשנת 1926 נולד למשה רויטמן ולאשתו הראשונה לאה (מבית ליסגורסקי) בנם יחידם מאיר (איריק). מאיר גדל בתל אביב והתחנך בגימנסיה הלפרין, בית הספר התיכוני למסחר ברחוב גאולה וגימנסיה השכלה. הוא היה פעיל בתנועת בית"ר ופרסם מאמרים מדי פעם בעתון המשקיף הרביזיוניסטי, כמו גם בעתון הבוקר של הציונים הכללים. מאיר, סמל עמיעז בשורות האצ"ל, נפל בתאריך 28.4.1948 כשנפגע מכדור בראשו בעמדה בחוף מנשייה. לאחר מותו אימץ אביו משה רויטמן את עמיעז (כינויו המחתרתי של בנו) כשם משפחה.

בספר על מה חלמנו: אגדת הדסים (הוצאת שרידות, 2006) מתאר המחבר ד"ר גדעון אריאל (שכתב את הספר במשותף עם ד"ר אורי מילשטיין) את הרומן שהתפתח בין אמו טובה אריאל (1911-1975) לסגן מהנדס העיר משה רויטמן, שאשתו דניאלה היתה חברתה הטובה ביותר. במקביל התנהל גם רומן בין טובה אריאל לבין ראש העיריה ישראל רוקח.
רחוב קוממיות 6 בשכונת אפקה. הוילה שהחליפה את ביתם של משה ודניאלה עמיעז.

משה עמיעז (1900-1977).