רמת הטייסים
מאת דני רכט


שכונה במזרח תל אביב בין צירי התנועה דרך הטייסים ודרך השלום ובסמיכות לפארק אדית וולפסון. רמת הטייסים מורכבת מארבעים וחמישה בתי שיכון עם רעפים, בני שתיים ושלוש קומות עטופים בגינות וריאות ירוקות (כמו הפארק הסמוך). השכונה נבנתה בשנים 1952-1953 על אדמות הכפר הערבי סלמה. הבנייה נעשתה ע"י חברת שיכון ההסתדרותית, במסגרת מפעל השיכון העממי של הממשלה. בשנים האחרונות נרקמת תכנית לפינוי בינוי במקום.  

שם השכונה ודרך הטייסים הסמוכה אליה מנציחים את הטייסים שנפלו במלחמת העצמאות: מתי סוקניק, דוד שפרינצק אשר נפלו בהגנה על העיר מפני התקפה מצרית מן הים ולזכרם נבנתה אנדרטת השחף הניצבת בגן העצמאות (עוד קודם, הונצחו שני הטייסים ברחוב קטן בשכונת גבעת שמשון ב') ולזכרו של הטייס 
מודי אלון.

בנאום בטקס הנצחת שלושת הטייסים בדרך הטייסים בחודש אפריל 1952, קבע ראש העיריה ישראל רוקח את משמעות ההנצחה בעיצובו של זיכרון קולקטיוי: "הפרט יתכן ושוכח, אך העם אינו שוכח את גיבוריו ומעללי גבורתם".

אנדרטה נוספת לזכרם של הטייסים נמצאית בתחום השכונה (בתמונה של דוד שי, מתוך ויקיפדיה העברית). האנדרטה ניזוקה במהלך מלחמת המפרץ ושופצה לאחריה. 

לפני בניית כביש מספר אחת, היתה דרך הטייסים במשך שנים לצד הכביש הראשי אז שהוביל לשדה התעופה לוד (כיום נתב"ג). רחובות השכונה נקראו ע"ש העתונים הראשונים שיצאו לאור בשפה העברית: הלבנון, החבצלת והצבי. לאחר מותו של הגניקולוג יוסף (גוסטב) אשרמן מנהל בית יולדות הקריה, נקרא רחוב הלבנון על שמו.
רמת הטייסים 1955. הכביש הנמתח בתחתית הצילום הוא דרך הטייסים.

בלוק טיפוסי בפינת רחובות החבצלת ואשרמן. צילום: GSV 2011.

אנדרטת הזיכרון ברמת הטייסים.  צילום: דוד שי, 2008.