בית אשכול (בית נפגעי פעולות האיבה)
מאת דני רכט


לוי אשכול (שקולניק) התגורר במעונות עובדים הו"ד ושימש בין השנים 1945-1948 כמזכיר מועצת הפועלים בתל-אביב. בשנת 1948 היה למנכ"ל הראשון של משרד הבטחון. בהמשך שימש במשך 11 שנים כשר אוצר (החליף את אליעזר קפלן) ובשנותיו האחרונות כיהן כראש ממשלה. אשכול (1895-1969) הונצח בעיר ברחוב מרכזי ליד שיכון ל' ושדה דב בעבר הירקון. הנצחה פחות ידועה נמצאית בשכונת יד אליהו.

בחלקו המזרחי, לקראת המפגש עם רחוב יגור, מתרחב רחוב בית אורן - כיכר עירונית צנועה שהפכה לרחבת חנייה גדולה. בצידה הצפוני של הרחבה נוסד בשנת 1970 בית אשכול, מרכז קהילתי של מועצת פועלי תל-אביב יפו, ששימש לפעילות חברתית, תרבותית וחינוכית לתושבי שכונת יד אליהו. כאן נפגשו התושבים להרצאות, חוגים, קורסים. וכאן פעלו מסגרות כמו מרכז ייעוץ, ספריית עיון, מרכז סיוע לעולים, ומכללה לגמלאים. במקום  גם אולם ארועים קטן ובו מאתיים מקומות ישיבה.

בשנות התשעים, חוותה ההסתדרות משבר כלכלי גדול ומועצת הפועלים התפרקה מנכסיה. בהמשך, נמסר הבית לארגון נפגעי פעולות איבה והוא משמש מאז כמועדון, כמו גם את משרדי הנהלת הארגון. מדובר בארגון א-פוליטי ועל-מפלגתי,  המאגד בתוכו אלפי משפחות שכולות, אלמנות, יתומים ונכים, שהוכרו על ידי מדינת ישראל כנפגעי פעולות איבה. בשנת 1998 זכה הארגון בהכרה ממשלתית כארגון היציג הבלעדי של נפגעי פעולות איבה. 

בית אשכול. כיום בית נפגעי פעולות האיבה. צילום: GSV 2011.

לוי אשכול בתקופת כהונתו כשר האוצר וחבר הנהלת הסוכנות.
מקור: הארכיון הציוני המרכזי.