רמת ישראל (שיכון פליטי הספר)
מאת דני רכט


שכונה במזרח תל אביב קרוב לשכונת גבעת רמב"ם ובגבול העיר גבעתייםתחומה בין צירי תנועה מרכזייםדרך השלום ודרך משה דייןהשכונה בנוייה בעיקר מבתים דו משפחתים על מגרשים קטנים ולאורך סמטאות ומשעולים צריםלצד הבתים הפרטייםיש בשכונה גם שיכוני רכבתבעיקר לאורך דרך משה דייןהשכונה הוקמה בשנת 1948 על מנת לספק פתרונות דיור לתושבים יהודים שנאלצו לעזוב את בתיהם בשכונות מנשייהמחנה יוסףשכונת קרטון ואחרות עקב הקרבות על קו התפר עם יפו הערבית. על שמם נקרא הציר הראשי בשכונהרחוב פליטי הספר. רוב תושבי השכונה היו ממוצא מזרחי והמקום סומן עד שנות השמונים כשכונת מצוקה. 

בעשור הראשון לקיומה נקרא המקום: שיכון פליטי הספר ע"י נחלת יצחק. אך השם שונה לרמת ישראל לאחר מותו (1959) של ישראל רוקח (בתמונה), מי שיזם את הקמת השכונה כראש עירייה (ואחר כך גם שימש שר פנים בממשלות ישראל). על שמו קרויות שדרות רוקח מעבר לירקון. לצידו של רוקח בעיריה פעל להקמת השכונה אלימלך אבנר (זליקוביץ'. או בקיצור זליג). על שמו יד אבנר בשכונת אפקה. הזנחתה של השכונה בשנות החמישים והשישים הביאה לא פעם את תושביה לנסות ולהסתפח לעיר גבעתיים השכנה. בית הספר בלוך בשכונת בצרון משרת גם את ילדי השכונהקודם להקמתולמדו ילדי בצרון ורמת ישראל בבית הספר אילון בנחלת יצחק.

נדידת מרכז העיר מזרחה אל ציר נתיבי אילון והחיפוש אחר בית פרטי וחלקת אדמה קטנה במרחק הליכה ממרכז העסקים החדש, הביא החל מתחילת שנות התשעים לשינוי דמוגרפי במקום. לשכונה החלו להגיע משפחות משכבות סוציו אקונומיות גבוהות יותר והבתים הדו משפחתיים שופצו או נבנו מחדש והפכו למבוקשים ביותר.


ישראל רוקח (1896-1959).

שיכוני הרכבת בין רחובות משה דיין ודם המכבים. 

צילומים: זולטן קלוגר, 1949.

רחוב ניר עם בדרום השכונה. צילום: GSV 2011.