שכונת טרומפלדור
מאת דני רכט


בהשפעת ארוע הדמים בתל חי שנה קודם, החליט יצחק גברילוביץ' לקרוא לשטח האדמה שרכש ב-1921, ע"ש יוסף טרומפלדור. גברילוביץ, יהודי משיקגו שעבר מירושלים לתל אביב, רכש קרקעות ברחבי העיר וחילק אותם למגרשים. חלק מהקרקעות שהיו בבעלותו הוקדשו לאחר מותו לטובת הקדש קרן המנוח יצחק גבריאלוביץ ז"ל לחלוקת פרסים לתלמידי ישיבות המצטיינים בלימודיהם. מיקום השכונה היה כהגדרת  התושבים בין דרך סומייל (כיום רחוב המלך ג'ורג') לסיליקט (בית כלל כיום) צפונית לצריפי נורדיה (כרם חינאווי. דיזנגוף סנטר בימינו). ברחובות בר גיורא, עין חרוד ותל חי כיום. 

בראש ועד השכונה, אשר אוכלסה ב-1925 עמד יעקב זיסקין. ממכתב העיריה לועד שכונת טרומפלדור מיום 28 באוקטובר 1925 עולה כי הרשיונות לבנייה של חלק מן המגרשים היו מותנים באישור על חילופי שטחים שנבעו מהגשמת תכנית גדס. לפי גבריאל ציפרוני אשר גדל בשכונה (בראיון לגב' שולה וידריך בשנת 1998) חיו בשכונה כחמישים משפחות אשר התגוררו בצריפים ואחר כך בבתים. לפי ציפרוני, נמנו אנשי השכונה על המעמד הבינוני התחתון. בתכתובת עם העירייה מתארים התושבים את עצמם כ"אנשים בעלי אמצעים דלים וקטנים". 

עקב מיקומן הטופוגרפי הנמוך של צריפי נורדיה ושכונת טרומפלדור, סבלו שכונות אלה מהצפות מדי חורף. במיוחד זכור השיטפון בדצמבר 1934 אשר גרם לנזק רב לצריפי השכונה הקטנה. בסוף 1925 התפטר דיזנגוף מראשות העיר והוחלף על ידי דוד בלומנפלד-בלוך, נציג מפלגות הפועלים. כמחאה על השינוי הפוליטי וכאקט של תמיכה בראש העיר המתפטר, החליטו תושבי השכונה לקרוא בשנת 1928 את קטע רחוב 187 החולי שבין הרחובות בר גיורא (אז, רחוב בצלאל) לבר כוכבא על שמו של דיזנגוף. שש שנים אחר כך, הפך קטע זה לחלק מרחוב ארוך הנושא את שמו של ראש העיריה הראשון. 


תודה לפרופ' רם גופנא על העזרה
מדוע נרצח מיכאל וקסמן

באפריל 1941, עם חשיפת מחסן הנשק של האצ"ל בבת ים, היו בארגון מי שחשדו במיכאל וקסמן כאילו הוא מסר מידע על המחבוא לבריטים. וקסמן פעל במסגרת מחלקת המודיעין של האצ"ל והיה בקשר הבולשת הבריטית במסגרת תפקידו. ב-16 ביוני 1941 נורה וקסמן בפינת הרחובות המלך ג'ורג' ובר גיורא (אז רחוב בצלאל). בן תשע עשרה היה במותו. שנתיים אחר כך, נרצח ישראל פריצקר מפקדו של וקסמן באצ"ל על רקע דומה, עת שיצא מביתו.


בר גיורא 24. הוילה הקטנה מוקפת העצים בה פועל בר גיורא משנת 1998, שימשה בעבר כבית למכללה רוחנית ואח"כ, כבית מכללת קידום (לך תצטיין).

עין חרוד 13. דירת השחקן משה חורגל

המלך ג'ורג' 85. פינת הרחוב אירחה מאמצע שנות התשעים ובמשך יותר מעשרים שנה, את גלידריית באצ'ו. מבתי הקפה השכונתים הכי קסומים בעיר.יוסף טרומפלדור בחברת שלש נשים בתל-אביב. הצילום כנראה משנת 1914. בתאריך 1 במרץ 1920 נהרג טרומפלדור בגיל 39, בקרב תל-חי. על שמו נקראו בעיר רחוב, בית הספר יוסף הגלילי ושכונת טרומפלדור.


שכונת טרומפלדור בצילום של זולטן קלוגר, 1934. בקדמת הצילום נראה קטע מרחוב דיזנגוף.

פינת הרחובות דיזנגוף ובר כוכבא בשטח שכונת טרומפלדור. צילום משנת 1946.

עין חרוד 2. סגנון הבנייה הבינלאומי בשכונת טרופלדור.

בר גיורא 24. מהבתים הראשונים בשכונה, פלוס תוספות הבניה מעליו .