בית אלברט פישר
מאת דני רכט


בשנת 1941 הצטרף דר' ישראל שייב (אלדד) לחדר המורים של גימנסיה בן יהודה שפעלה ברחוב הגליל 7 (רחוב מאפו כיום). בשלהי 1942 התגבשה ההנהגה הקולקטיוית של הלח"י. שייב (אלדד בכינויו המחתרתי) היה חלק ממנה. מבית הגימנסיה ערך אלדד בחשאי החל מחודש יולי 1943 את  החזית - בטאון לח"י  שכוון לאינטלקטואלים ולמעצבי דעת קהל וכלל מדורי ספרות וביקורת נרחבים, לצד דברי הגות חריפים. באחד הגליונות מצהיר העורך כי "כל העתונים העברים, המופיעים ברשיון השלטון והצנזורה, רחוקים מאתנו מרחק שווה"

באפריל 1944, כשהגיעו הבריטים לבית גימנסיה בן יהודה  במטרה לעצור את שייב, הוא פתח בריצה, הצליח להגיע אל הבית ברחוב פרישמן 8 כשהבריטים בעקבותיו. עלה במהירות בחדר המדרגות ותוך נסיון שלא צלח להימלט בעזרת צינור היורד אל קומת הקרקע, הוא איבד את אחיזתו, נפל ונפצע קשה. 


יחד עם נתן ילין מור ויצחק שמיר, היה שייב חלק מה"מרכז" - ההנהגה המשותפת שעמדה בראש מחתרת לח"י לאחר מותו של יאיר ועד לפירוק הלח"י. בתאריך 28 במאי 1948 התקיים במחנה רמת יאיר מסדר גלוי ראשון ואחרון של לוחמי לח"י בהשתתפות כשבע מאות לוחמים (או שמונה מאות לוחמים לפי גרסא אחרת). השטרניסטים המשוקצים בעיני רובו של הישוב, נמתחו לדום לקריאתו של יעקב בנאי (שכינויו "מזל", מפקד החטיבה הלוחמת והמזכיר האירגוני) שהעביר את המסדר לידי שלושת חברי מרכז לח"י. 

ביתם של אלברט פישר ואשתו זלמה נבנה בשנת 1931 על ידי המהנדס פנחס ביז'ונסקי. הבית הוא חלק מתכנית חלוקת הקרקע של שכונת תל נורדאו. ונבנה על מגרש 156 בשכונה. בהמשך נבנה בית נוסף באותו המגרש בחלקו האחורי של בית פישר.  כיום (2017) משמשות קומות המגורים של הבית דירות המושכרות לתקופות קצרות לתיירים, ואלה נהנים מקרבת הבית אל חוף הים.מבית הגימנסיה ערך אלדד בחשאי החל מחודש יולי 1943 את  החזית - בטאון לח"י  שכוון לאינטלקטואלים ולמעצבי דעת קהל.


בית אלברט פישר ברחוב פרישמן 8. תכנית החזית 1931.

בית פישר. צילום החזית: GSV 2011.

חזית הבית. צילום: ירון בן-חורין, 2017