בית בינימוב
מאת פרופ' רם גופנא


בית יצחק בינימוב  ברחוב סירקין 29 נמנה עם הבניינים הבודדים והמרשימים  משנות העשרים של המאה שעברה, ששרדו עד לימינו בשכונת תל-נורדוי לשעבר ומיועדים לשימור. הוא עומד ברחוב סירקין (מס. 29) מול הכניסה המקורית  לבניין הישן של בית הספר תל-נורדויהמגרש שעליו נבנה הבית  החליף ארבעה בעלים עד שנבנה בשנת 1925 בידי יצחק בינימוב. האדריכל אלי מאיוס (ראה להלן) ייחס את הבניין לאדריכל בשם י. קיפניס אשר בנה בין השאר את בית מוזס בשדרות רוטשילד 13. קיפניס התגורר בשכונה (בית מס. 86 ברחוב הירקון) ואף שירטט של תכנית המגרשים.


יצחק בינימוב נולד בעיר ויטבסק, בלארוס (למד ב"חדר" עם הצייר מארק שאגאל). לאחר שעלה ארצה עסק בבנייה ובנה את הבית ברחוב סירקין. לאחר שהתגורר בו כשנתיים, מכר את הבית ועבר לרחוב נחמני בתל-אביב. בנו אריה (יליד 1920), זוכר את חנוכת בית הספר תל-נורדוי שנערכה מול מרפסת ביתם בחודש פברואר 1926. אריה בינימוב (המכונה "ביני"), הוא חבר קיבוץ בית-אלפא והיה ממעצבי החינוך הצופי בתנועת השומר הצעיר בארץ-ישראל ומארגן אירועי השומריהבית בינימוב הוא בניין דו-קומתי. האדריכל אלי מאיוס מתאר את תכניתו כבית שנבנה בסגנון אקלקטי עם מאפיינים של "בתי החלומות" של תל-אביב, שנשתמרו במלואם. למשל, יש בו בין היתר חלונות מאורכים וקשתות הודיות.


בשנים 1925-1926 התגוררו  בקומה השנייה של הבית אימו ואחותו של המנהיג הציוני זאב ז'בוטינסקי. באחת מאיגרותיו מחודש מאי 1926 תיאר ז'בוטינסקי את הדירה המרווחת שבה התגוררו. הוא משווה את הדירה לדירות בחוף אנגליה ובפריס באותם ימים: "יש להן (לאמו ולאחותו) דירה טובה מאד, הנמצאת בינתיים בשולי שטח הבנוי (של תל-אביב) . מייד אחריה משתרעים החולות ורואים את הים והאוויר אינו גרוע מזה של ברייטון (בחוף הדרומי של אנגליה). הדירה בת ארבעה חדרים, אמבטיה ומרפסת...".


תמרה קופ- ז'בוטינסקי, אחותו של זאב ז'בוטינסקי, שהייתה מורה  ומנהלת שנים רבות של בתי ספר ברוסיה, פנתה בחודש ספטמבר 1925 לראש המחלקה לחינוך של ההנהלה הציונית בירושלים בבקשה לקבל לידיה את משרת מנהלת בית הספר שהלך ונבנה בתל-נורדוי, אל מול דירתה. עירית תל-אביב לא נענתה לבקשתה.

 

בסמוך לבית בינימוב נבנה בשנת 1924 בית יעקב גוטמן המסוגנן. במקומו עומד כיום בית בסגנון הבינלאומי אשר נבנה בשנת 1936.


יצחק בינימינוב.


בית בינימוב ממתין לשימור. צילום: רם גופנא, 2006.

תרשים הגרסה הראשונה של בית בינימוב.