#
שלום 1 / בית הרופאים מדיכלל
מאת דני רכט


בשנת 1933, לאחר שנרכש שטח גדול של שישים ושישה דונם מדרוויש, מוחמד ומוסטפה סבח, חולקה הקרקע שנקראה שכונת יעקב למגרשים, שנמכרו לבעלי בתים, יזמים, ספסרי קרקע ואחרים. במהלך שני העושרים הבאים נבנו בתים כמעט בכל המגרשים בשכונה. מגרש אחד בקצה הצפון-מערבי של השכונה (לימים רחוב ריינס 18 פינת פרישמן 56) נותר ריק ולא נבנה במשך 55 שנים. הרוכשים הראשונים, ה"ה טליתמן ובייגלמן דווקא התכוונו לבנות במקום בית משותף בן שלוש קומות. אלא שבהמשך התחרטו ומכרו את המגרש לאדון גולדמן. וזה בתורו מכר הלאה. בתחילת שנות השישים (ואולי עוד קודם) הושכר המגרש לסוחרי מכוניות יד-שניה.  

בשנת 1958 פרש אייבי נתן (1927-2008) מעבודתו כטייס חברת אלעל. שנה אחר כך פתח את מסעדת קליפורניה בדופן בית פסאז' הוד ותיאטרון הקאמרי. קליפורניה התפרסמה בזכות הצ'יזבורגרים האמריקאים, כמו גם בזכות היותה מקום מפגש מעודכן לחוגי הבוהמה בעיר. בקליפורניה נפגשו עתונאים, אמנים, פוליטיקאים ומשוררים. וממנה יצאה הקריאה לבטל את הממשל הצבאי בישובים הערבים. אייבי מצא את עצמו מעורב יותר ויותר במיזמי השלום והאחווה, ובשנת 1965 רץ לכנסת בראש רשימת "נס" שקיבלה אלפיים קולות (אחוז החסימה עמד על כ-12,000 קולות). ההפסד הצורב לא שבר את אייבי שהכריז כי אם מאה אלף ישראלים יחתמו על עצומת שלום שיזם, הוא יטוס בעצמו למצרים במשימת שלום.  כדי לקדם את קמפיין השלום, שכר אייבי את המגרש שבפינת רחובות ריינס ופרישמן, מרחק 200 מטר ושתי דקות הליכה מקליפורניה, והציב בו מטוס דו-כנפי מיושן מתוצרת חברת סטירמן. על המטוס נכתב "שלום 1" בעברית, ערבית ואנגלית.

בתאריך 28 בפברואר 1966 יצא אייבי נתן עם המטוס למצרים, תוך שהוא עובר במופגן על החוק וזוכה לסיקור נרחב מהעתונות. אייבי הצליח לנחות בשדה התעופה של פורט-סעיד (משם גורש למחרת), אך בארץ נפוצה שהמטוס התרסק וכל מוקיריו התכנסו במסעדת קליפורניה. רק בהמשך התבררה הטעות, מה שהביא לסיפור חשיפה עוד יותר גדולה.

אייבי נתן המשיך במיזם שלום חדש - תחנת הרדיו קול השלום (ששידרה "רשמית" מחוץ למים הטריטוריאלים של ישראל), והמגרש הפינתי שב לאלמוניותו עד שבמחצית השניה של שנות השבעים החליטה חברת הבנייה משולם לוינשטין לבנות במקום בית רופאים באמצעות חברת מדיכלל שהוקמה למטרה זאת. בימי המנדט ובשני העשורים הראשונים למדינה שלטו בשוק הבריאות קופות החולים והרפואה הפרטית שפעלה באופן מצומצם כוונה בעיקר לעשירונים העליונים באוכלוסיה. אך במהלך שנות השבעים גדל היקף פוליסות הביטוח הרפואי הפרטיות בשיעורים ניכרים ולמעגל נוספו גם מטופלים משכבות הביניים. בית הרופאים מדיכלל שנבנה בשנים 1978-1979 היה המיזם הראשון בתחום והצלחתו הביאה יזמים נוספים לפעול להקמת בתי רופאים נוספים בתל-אביב ובערים אחרות.


בית הרופאים מדיכלל שנבנה בשנים 1978-1979. צילום: GSV 2011.המטוס  "שלום 1" במגרש שבפינת רחובות פרישמן וריינס. ברקע נראה הבית בפינת ריינס 13 פינת פרישמן 47. צילום מתוך אוסף התצלומים הלאומי.

המגרש הריק שבפינת רחובות פרישמן וריינס מסומן ע"ג תצ"א משנת 1965.

מגש זכוכית עם דמותו של אייבי נתן ואיור מטוסו עם הכיתוב "שלום 1". יוצר לרגל טיסתו למצרים, 1966.