#
בית יעקב גוטמן
מאת דני רכט


אחד מהבתים המעניינים בשנות העשרים בעיר נבנה בשנת 1924 במגרש מספר 148 בשכונת תל נורדוי. לא ברור מי היה בעליו הראשון, כך שההסטוריה הידועה של הבית מתחילה בחודש יולי 1925, עת נרכש הבית מחברת הכשרת הישוב. הקונה, יעקב גוטמן, מורה בבית הספר 
תל נורדוי. בנו של הסופר ש. בן ציון ואחיו של הצייר נחום גוטמן.  הבית נבנה על גבעה נמוכה. גוטמן שילם תמורתו 447 לירות מצריות והוסיף חדר על הגג. תכנית בארכיון מנהל ההנדסה מתארת את הבית: "מגרש בן שני קומות. בקומה למטה שני חדרים, מטבח, חדר רחצה ומרפסת סביב כל הבית. בקומה העליונה חדר אחד שנבנה מכספו ורכושו הפרטי של הקונה". 

במהלך בירור פרטי הבית, היה קושי רב לזהות את מיקומו המדוייק. כתובתו, רחוב סירקין 27, היא על פי זיהוי של בת השכונה, הגב' אביבה שוקלנדר שלמדה בכיתתו של המורה גוטמן ויחד עם חברותיה נהגה לבקר בביתו. בספרו, מציין פרופ' רם גופנא כי בשנת 1928 עדיין נשא הבית את המספר 25.  הבית הייחודי נהרס בשנת 1936. במקומו נבנה בית משותף בסגנון הבנייה הבינלאומי אשר תוכנן על ידי האדריכלים שילמובר וראוך.

תודה לפרופ' רם גופנא על עזרתו. הפרטים הידועים על הבית מתבססים על תחקיר שערך פרופ' גופנא ועל ספרו מכרם מטרי לרחוב בן יהודה שטראסה המתאר את העשור הראשון (1922-1932) של שכונת תל נורדוי.


הצילום מאת אברהם סוסקין (1925) הופיע בפרסומים אחדים משנות העשרים.

צילום מקרוב, מאפשר להבחין בפרטים הייחודים. צילום: Harvard University Library

הבית שהחליף ב-1936 את בית גוטמן. לצידו נראה בית בינימוב. צילום: GSV 2011.