בית צעירות מזרחי
מאת דני רכט


ברחוב דב הוז 16-18, דרומית לבתי הבימה וליד מעונות עובדים הו"ד נבנה בתחילת שנות הארבעים בית צעירות מזרחי - פנימייה ובית ספר מקצועי דתי לבנות שהשתייך לארגון הסתדרות נשות מזרחי. הבניין הגדול בנוי בצורת האות רייש על מגרש שנרכש ונתרם למטרה זאת על ידי יעקב גזונדהייט, גואל אדמות יליד פולין אשר עלה לארץ  מדרום אפריקה והתגורר בוילה פניאל ברחוב בן יהודה. רוב התלמידות הראשונות במוסד זה העו עולות מארצות מרכז אירופה ודיברו גרמנית. בחודש אפריל 1948 אירח הבית את ישיבות הועד הפועל הציוני. לשם כך שוחררו תלמידות הפנימיה לבתיהן שבוע לפני חופשת הפסח.

בשנים 1977-1993 אירח המבנה את הסמינר למורות תלפיות. בשנים האחרונות היה המבנה נטוש, ושימש מחסה לנרקומנים וחסרי בית.  העירייה בודקת מספר רעיונות למבנה הייחודי: מעונות לסטודנטים, אכסניית נוער, או מרכז ללימודי חוץ של אקדמיה הירושלמית לאמנות בצלאל.  בשנת 2011 היה המבנה לאחד מסמלי מצוקת הדיור והמחאה החברתית.

שולה וידריך, חוקרת תולדות העיר, מוסיפה: בית צעירות מזרחי תוכנן בשנת 1937 על ידי  יצחק רייך (1890-1970) בשיתוף עם יעקב בן סירה. רייך למד במכללה הטכנית בווינה ועלה לארץ בשנץ 1926. בתחילת שנות השלושים הוזמן רייך לשמש בתפקיד אדריכל העיר תל אביב במחיצת מהנדס העיר יעקב שיפמן בן-סירה. הוא עבד בעיריה עד צאתו לגמלאות בשנות החמישים.


גינת בית צעירות מזרחי 1946. באדיבות שמוליק תגר.

המדרגות בכניסה למבנה. צילום משנת 1951.

מודעה בעתון דבר, 03-08-1944

הדמיית בית צעירות מזרחי המשופץ (2014).עוד בסביבה:


בית צעירות מזרחי ע"ג גלויה צבעונית.

כיתת לימוד. תצלום משנת 1951. תודה לשולה וידריך.

תמונת בית צעירות מזרחי, מתוך עזבון אברהם פינקלשטיין, הקבלן אשר בנה את הקומה הנוספת לבית (באדיבות הגב' טלי אלוף).


צילום משנת 1946. צלם: זולטן קלוגר

חלקו המזרחי של רחוב מאפו במבט מבית צעירות מזרחי. צילום זולטן קרוגר, 1946

הכניסה לבית צעירות מזרחי. שנות הארבעים