#
תיבת נוח / מגדל המלך דוד 
מאת דני רכט


את ביתו בנה המורה ישעיהו בן אמוץ על מגרש 175 בשכונת תל נורדוי (הירקון 91 כיום), שהיה ממגרשי הלוואה וחסכון. בן אמוץ היה חבר בועד המאוחד של קוני אדמת מטרי ומראשוני המורים בבית הספר תל נורדוי. לא ידוע מי החזיק במקום לאחר בן אמוץ. 

עם פרוץ מלחמת העולם השניה הוצפה העיר בעשרות אלפי חיילים של מדינות בעלות הברית: בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד, ארה"ב ועוד. חיילים אלה הגיעו לארץ בדרכם להילחם בגרמניה הנאצית ובנות בריתה, והמוסדות הלאומים עשו ככל יכולתם להנעים את שהותם כאן. אם ע"מ לקרב אותם לרעיון הציוני, לגייסם כשגרירים של רצון טוב  ואולי כתשובה ציונית לאירוח הנדיב לו זכו החיילים הזרים בכפרים הערבים. בערים העבריות הוקמו מועדוני הארחה אשר רובם פעלו בתל אביב. במועדונים אלה התקיימו הרצאות, קורסים ללימוד עברית, מסיבות, הקרנת סרטים. ובדרך כלל הם גם שימשו כמסעדות עממיות. החיילים התארחו במועדונים ונהנו מחברתן של מאות נערות עבריות צעירות דוברות אנגלית. ספרה של דר' ענת הלמן, אור וים הקיפוה: תרבות תל אביבית בתקופת המנדט (הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה, 2007) מתאר את התרבות התל אביבית בימי המנדט, ובכלל זה גם את תופעת המארחות במועדוני החיילים. המרכזי שבמועדוני החיילים בעיר נקרא The Ark (התיבה) ופעל מתחילת הארבעים ברחוב הירקון 91. בהמשך שימש האולם גם כביתו של תיאטרון גחלילית. ב-1947 הועלה כאן מחזמר של התיאטרון עם הלהיט צאנה צאנה

עם הקמת המדינה עבר מועדון התיבה לניהול האגודה למען החייל כשהוא משמש כבית תרבות לחיילי צה"ל ונקרא תיבת נוח. כאן הוקלטה התכנית תיבת נוח - להיט הבידור הרדיופוני של שנות החמישים, אשר הועלתה מדי שבוע בהנחיית אלימלך רם. בשנות החמישים והשישים שימש המועדון גם כאולם חתונות עסוק. עם פתיחת בית החייל (בפינת הרחובות וויצמן ופנקס) ובו אולם מודרני ובו אלף מושבים, נדדה אליו תכנית הרדיו הפופולרית. מבני מועדון תיבת נוח שרדו עוד מספר שנים ואז נהרסו. המגרש הגדול התחום על ידי מלון דן מצפון ומורד טייגר היל מדרום, נותר נטוש במשך שנים.

בין השנים 1991-1994 נבנה על המגרש מגדל המלך דוד, בתכנון משרד פייגין אדריכלים. המגדל הקשור למלון דן הסמוך הוא מלון דירות מפואר המתנשא לגובה של 82 מטר (22 קומות) ובו כשבעים דירות יוקרה. רובן בבעלות פרטית. במגדל פועלת מסעדת רפאל והבר חמארה. למרות שלא מדובר במגדל חדש, הביקוש לדירות כאן הוא גבוה ויציב. בזכות הדירות הגדולות, הנוף הכחול ושירותי המלון בו.


תודה לפרופ' רם גופנא.מגדל מלון הדירות המלך דוד נחנך בשנת 1994.


תיבת נוח. הכניסה מרחוב הירקון. צילום: אנה ריבקין-בריק.

תיבת נוח. צילום מקו המים, 1943.


תיבת נוח ומלון דן בצילום מטיילת חוף הים.