שיכון הפועל המזרחי קרית שלום
מאת דני רכט


בתי שיכון נמוכי קומה ובעלי גגות רעפים שנבנו ע"י חברת משכנות של התאחדות הפועל המזרחי במסגרת פרוגרמת שיכוני קרית שלום. חלק מהשיכון נבנה לצד רחוב ישראל מסלנט ורחוב שח"ל ממזרח לשכונת שפירא ובצמידות לבית הספר בר יוחאי (כיום, מרכז קהילתי שפירא). חלק אחר של השיכון נבנה דרומית לבית הספר סביב הרחובות מהרש"א ובית חדש. אזור זה מאופיין במשעולים צרים להולכי רגל והוא מהאזורים היותר מבוקשים בגוש שכונות שפירא.

שיכון הפועל המזרחי נבנה בשנות החמישים על אדמת פרדס. רחוב שח"ל הסמוך נקרא ע"ש שמואל חיים לנדאו, ממייסדי הפועל המזרחי.  על פי עדות הגב' אסתר דסברג שגדלה במקום, התושבים המקוריים בשיכון היו ותיקי תנועת הפעמ"ז - אנשים שורשיים שהיו מחוייבים אידיאולוגית לערכי תורה ועבודה. השיכון התנהל במתכונת דומה להתנהלות ישוב קהילתי, בהנהגת ועד נבחר ומוסדות כמו בית כנסת וקופת גמ"ח.

הגינה הסמוכה שהוקמה בשנים האחרונות נקראית ע"ש סוניה שפירא, אשתו של מאיר געצל, מייסד שכונת שפירא. בית הכנסת השכונתי הוא היכל יצחק (אשכנזי) ברחוב ישראל מסלנט החליף צריף ששימש בית כנסת בשנות החמישים והשישים. השיכון בנויי על רכס המשקיף מזרחה על כל גוש דן. שיכונים נוספים בתל אביב של הסתדרות הפועל המזרחי נבנו בצפון העיר (ברחוב לואי מרשל וברחוב אבן גבירול) וברחוב הגשר (רחוב יצחק שדה כיום).בתי שיכון הפועל המזרחי קרית שלום ברחוב שח"ל. צילום: דני רכט, 2008.


שיכון הפועמ"ז קרית שלום. מוזכר בספר בראי העשור מאת יונה כהן (בהוצאת הפועל המזרחי, 1959).

בצילום לכיוון צפון נראה בית הקברות המוסלמי קובת שייח מוראד. ומעבר לו, הבתים עם הגגות האדומים בחלקו הדרומי של  שיכון הפועל המזרחי קרית שלום